Z miasta

Szpiegowo - jaka przyszłość czeka słynne osiedle w Warszawie? Zapadła kluczowa decyzja

2025-01-20 15:54

20 stycznia przedstawiciele stołecznego ratusza przekazali nowe wiadomości w sprawie słynnego osiedla Szpiegowo na warszawskim Mokotowie. To ważny przełom, który ma, według zapowiedzi, rozpocząć nowy etap w historii tego niezwykłego kompleksu.

Szpiegowo trafia do rąk miasta 20.01.2025

W poniedziałek 20 stycznia dowiedzieliśmy się, że kompleks Szpiegowo w stolicy oficjalnie przeszedł z rąk Skarbu Państwa do zarządu miasta Warszawy. W specjalnie zorganizowanej konferencji w tej sprawie (na terenie samego Szpiegowa przy ul. Sobieskiego 100) uczestniczył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Budynki wchodzące w skład Szpiegowa powstały w epoce PRL i liczyły około 100 mieszkań, w których żyli dyplomaci i pracownicy pobliskiej ambasady Związku Radzieckiego (stąd potoczna nazwa tego miejsca). Rosjanie wyprowadzili się stąd po przemianach ustrojowych, ale aż do 2022 roku teren ten pozostawał w zarządzie Federacji Rosyjskiej. Zmiana przyszła dopiero po inwazji wojsk Putina na Ukrainę. Wówczas strona polska zdecydowała się na radykalny krok i przejęła Szpiegowo.

Planowano zorganizować w budynkach Szpiegowa przedszkola lub szkoły, a nawet ośrodek dla uchodźców wojennych. Ostatecznie jednak okazało się, że są one w tak złym stanie technicznym, że dwa z budynków będą musiały zostać wyburzone. Na ich miejsce powstaną nowe obiekty z przeznaczeniem do zamieszkania. Trzeci budynek z kolei zostanie gruntownie wyremontowany.

- Porozumienie z panem wojewodą zakłada przekazanie budynku ze Skarbu Państwa dla miasta Warszawy. W zamian za to my udostępnimy 40 mieszkań dla policjantów – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Rafał Trzaskowski.

Szpiegowo w nowej odsłonie. Kiedy początek prac?

Miasto zapowiada możliwie szybkie tempo prac w sprawie budynków mieszkalnych w miejscu Szpiegowa.

- W 2026 roku na pewno możemy się spodziewać już pierwszych działań, natomiast z uwagi na długie terminy na rynku budownictwa mieszkaniowego pierwsze wbicie łopaty będzie miało miejsce w ciągu kilkunastu miesięcy - powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra w rozmowie z Radiem Eska.

Koszt całej inwestycji oszacowano na około 100 milionów złotych. Władze miasta planują pozyskanie dofinansowania m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Współpraca: Bartek Majcher. Radio Eska

Ilu jest jeszcze rosyjskich szpiegów na zachodzie?