Sala w Szpitalu Południowym w Warszawie

i

Autor: UM Warszawa fot. R. Motyl

Szpital Południowy coraz lepiej wyposażony. Przenoszą sprzęt z Solca

2022-08-17 14:46

Zgodnie z planem odbywa się kolejny etap przygotowań do przeniesienia niektórych oddziałów ze Szpitala Solec do Szpitala Południowego w Warszawie. Od najbliższego piątku 19 sierpnia do placówki służby zdrowia na Ursynowie zostanie przeniesiony SOR. Na Solcu pozostaną izba przyjęć i przychodnia lekarska.

Chociaż 19 sierpnia w budynku przy ul. Solec zostanie zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy, to w ciągu dnia na miejscu będzie zapewniony dyżur medyczny. W razie zagrożenia życia lub zdrowia pacjent zostanie przewieziony karetką do szpitala.

Szpital Solec bez SOR

Co ważne, równolegle prowadzona jest rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu Czerniakowskim. W przychodni przyszpitalnej przy ul. Solec 99 codziennie od godziny 18.00 do 8.00 oraz w weekendy będzie kontynuowana opieka w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.

Aby zapewnić mieszkańcom Solca i Powiśla dostęp do opieki lekarskiej, na miejscu SOR (odremontowanego kilka lat temu), w budynku na Solcu pozostanie izba przyjęć oraz przychodnia POZ i specjalistyczna. W placówce, w ramach miejskiego programu Aktywny Senior, mieszkańcy powyżej 60. roku życia mogą również bezpłatnie korzystać z rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnosprawnościowych.

W związku ze złym stanem technicznym znacznej części budynku przy ul. Solec trwają uzgodnienia dotyczące remontu obiektu oraz kompleksowego zagospodarowania całości budynku. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu i terminu zagospodarowania pozostałej części budynku zostaną przedstawione we wrześniu.

Szpital Południowy lepiej wyposażony

Zgodnie z planami warszawskiego samorządu wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. W związku z wybuchem pandemii covid-19 niezbędne było uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Później, decyzją ministra zdrowia, wszystkie szpitale tymczasowe zostały zlikwidowane, a łóżka covidowe wygaszone. Ponieważ Szpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, do placówki na Ursynowie są stopniowo przenoszone oddziały ze Szpitala na Solcu. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiednią zabudowę, a proces otwierania oddziałów specjalistycznych w Szpitalu Południowym odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ.

Zgodnie z harmonogramem do szpitala na Ursynowie przeniesiono już z Solca m.in. oddział wewnętrzny z pododdziałem kardiologii (łącznie 50 łóżek), izbę przyjęć i oddział intensywnej opieki medycznej na sześć łóżek. W Szpitalu Południowym znajduje się również siedem nowoczesnych i świetnie wyposażonych bloków operacyjnych. W czerwcu w placówce otwarto także oddział ginekologiczno-położniczy (26 łóżek) oraz oddział neonatologiczny z 10 łóżkami. Na oddziale położniczym znajdują się cztery sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego: sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych. Kobiety chętnie decydują się na porody w Szpitalu Południowym, gdzie urodziło się już 95 dzieci.

Na jesień w szpitalu na Ursynowie zaplanowano uruchomienie oddziału ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce z 29 miejscami oddziału chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej (28 łóżek), OIT (4 łóżka) oraz pracownię endoskopii. W budynku Szpitala Południowego znajdują się również apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Będą ogromne utrudnienia
  2. Śledczy sprawdzą biling motorniczego tramwaju, pod którym zginął chłopiec
  3. Wielu kierowców w Warszawie może być naprawdę wściekłych. Zapłacą więcej
Tragedia w Warszawie. Czterolatek zginął pod tramwajem