Szpital Południowy gotowy
Warszawski Szpital Południowy jest gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Pół roku wcześniej niż wstępnie planowano. Pierwsi chorzy mają trafić do placówki już 15 lutego. Na początku szpital będzie przyjmował wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak tłumaczy rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka - to wynik zeszłorocznej decyzji.
- W 2020 roku w związku z trwająca pandemią władze miasta porozumiały się z Konstantym Radziwiłłem - wojewodą mazowieckim; i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidodowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w ciężkim stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki - mówi rzecznika ratusza Karolina Gałecka.
Szpital Południowy - oddziały
Celem budowy było stworzenie kolejnej placówki medycznej dla Warszawiaków. Dlatego po ustaniu pandemii koronawirusa szpital z tymczasowego zmieni się w wielooddziałowy.
- Obecnie trwają rozmowy z NFZ, które mają doprowadzić do uzyskania przez nową placówkę odpowiedniego kontraktu. Kiedy uporamy się z epidemią koronawirusa i szpital nie będzie już funkcjonował jako covidowy, chcemy uruchomić oddziały: ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym. W placówce znajdą się również nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna - dodaje Karolina Gałecka.
Szpital Południowy w pandemii
W Szpitalu Południowym znajdzie się 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych. Choć placówka oficjalnie nie jest jeszcze otwarta, to od kilku tygodni trwają w niej szczepienia na koronawirusa.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!