Green Caffè Nero

i

Autor: Facebook/ Green Caffè Nero Green Caffè Nero w Warszawie

wydarzenia

Sprzedaje w Polsce 700 tys. kaw miesięcznie. Adam Ringer zdradził szczegóły biznesu

700 tys. kaw i 200 tys. kanapek miesięcznie; 76 lokalizacji z czynszami sięgającymi 60 tys. złotych i nawet 600 rachunkami dziennie - Adam Ringier zdradził szczegóły biznesowej działalności sieci kawiarni Green Caffè Nero, które działają głównie w Warszawie.

Adam Ringier, prezes sieci kawiarni Green Caffè Nero, zdradził w rozmowie z redaktorem naczelnym Money.pl szczegóły swojego biznesu, opowiedział także o zwyczajach klientów i planach na przyszłość. 

Sieć kawiarni Green Caffè Nero

Caffè Nero (z wł. czarna kawa) to sieć kawiarni z siedzibą w Londynie, działająca głównie na terenie Wielkiej Brytanii. Powstała w 1997 roku z inicjatywy amerykańskiego przedsiębiorcy Gerry’ego Forda. Obecnie posiada ponad 500 lokali w siedmiu państwach. W Polsce funkcjonuje w ramach zarządzanej przez przedsiębiorstwo Green Coffee franczyzy Green Caffè Nero.

- Miesięcznie sprzedajemy około 700 tys. kaw w 76 lokalach (głównie w Warszawie) i ok. 200 tys. kanapek - wyjaśniał Adam Ringier. Zwrócił przy tym uwagę na wysokie koszty prowadzenia biznesu, choćby czynsze za lokale, które w topowych lokalizacjach wynoszą nawet 50-60 tys. złotych miesięcznie. Jak mówił, aby biznes się opłacał, kawiarnie powinny mieć dziennie ok. 300-350 rachunków. - (...) Dopiero jak koszty stałe są pokryte, to jest bardzo dobrze. Wtedy każda dodatkowa sprzedana kawa to jest z 75 proc. zyskiem. Ale wszystko do wysokości przykrycia kosztów stałych, to tam nie ma zarobku - tłumaczył. Jak mówił, sieć planuje dalszą ekspansję m.in. na osiedlach mieszkaniowych, w ciągu roku ma powstać 10 nowych kawiarni, a także kolejna piekarnia.

Ringier odpowiedział także na pytanie, dlaczego kawa w Polsce, w porównaniu do Włoch, jest droga. - Oni nie siedzą i nie okupują kawiarni. Piją kawę i wychodzą - wyjaśnił, podkreślając przy tym, że w Polsce zakup kawy to także "bilet wstępu" do kawiarni, w której można popracować czy spotkać się ze znajomymi.

Adam Ringier odchodzi na emeryturę

Adam Ringer urodził się w 1949 r. W 1968 r., po antysemickiej nagonce, musiał wyemigrować do Szwecji, gdzie studiował i pracował. Wrócił do rodzinnej Warszawy w latach 90.

Pod koniec października poinformowano, że Adam Ringier, po 12 latach kierowania firmą, przechodzi na emeryturę, zastąpi go Dorota Pomacho-Pątkiewicz (na zdjęciu poniżej), która była związana ostatnio z Peek&Cloppenburg, gdzie pracowała na stanowisku dyrektor ds. strategii omnichannel i rozwoju e-commerce w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej w firmie jubilerskiej Pandora pełniła funkcję dyrektora zarządzającego regionem Europy Środkowo-Wschodniej, była także dyrektorem generalnym na Polskę i dyrektorem handlowym. W przeszłości przez pięć lat była odpowiedzialna za otwarcia nowych sklepów Hugo Boss.

- Jestem szczęśliwy, że mogę powitać Dorotę w naszej firmie. Ma wspaniałe osiągnięcia i doświadczenie w sektorze detalicznym, w którym z sukcesem rozwijała różne marki. Wierzę, że jest właściwą osobą, aby poprowadzić naszą firmę, szczególnie, że wkraczamy w nową, ekscytującą fazę rozwoju Green Caffè Nero. Zarząd i ja dziękujemy również Adamowi Ringerowi za wszystko, co zrobił przez ostatnie 12 lat. Jego pasja, poświęcenie i zaangażowanie w biznes były wyjątkowe, a jego przywództwo pomogło nam przetrwać trudne czasy, zwłaszcza w okresie pandemii. Adam nadal będzie wspierał firmę swoją wiedzą i doświadczeniem jako starszy doradca rady nadzorczej – powiedział założyciel i prezes Caffè Nero Gerry Ford.

Adam Ringier i Dorota Pomacho-Pątkiewicz

i

Autor: Green Caffè Nero/ mat. prasowe Adam Ringier i Dorota Pomacho-Pątkiewicz

Milk Bar w Elektrowni Powiśle w Warszawie - zobacz zdjęcia nowej restauracji: