Tajemnicza świątynia przy Puławskiej w Warszawie
Ulica Puławska to jedna z ważniejszych stołecznych arterii, która znajduje się również w czołówce tych najdłuższych. Na ponad 12 kilometrach jej przebiegu natrafimy na wiele interesujących obiektów i miejsc. Jednak jedno z najbardziej niezwykłych ukryte jest na samym początku jej biegu (lub - jak powiedzą inni - na końcu, tuż przed tabliczką wskazującą południowy kraniec terytorium Warszawy).
Pod adresem Puławska 568 mieści się tajemnicza świątynia, która przyciąga uwagę przejeżdżających tamtędy osób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to kościół katolicki, jednak po bliskim przyjrzeniu się można dojrzeć przeczące temu elementy.
Jak się okazuje to miejsce to świątynia innego obrządku chrześcijaństwa, a mianowicie cerkiew prawosławna należąca do parafii św. Sofii Mądrości Bożej. Należy ona do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jak możemy przeczytać na stronie parafii jest to jeden z lokalnych, niezależnych członków rodziny Kościoła prawosławnego. Zwierzchnikiem PAKP od 1998 r. jest Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski.
Cerkiew parafii św. Sofii Mądrości Bożej w Warszawie - Polska Hagia Sophia
Starania o pozwolenie na budowę nowej cerkwi w Warszawie trwały od 2004 roku. Grunt na krańcach Ursynowa Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny kupił od miasta, gdy dostał odszkodowanie za odebrany mu po wojnie teren na warszawskiej Woli.
Przełomowy był rok 2015, kiedy wspólnota uzyskała pozwolenie na budowę, poświęcono plac budowy i kamień węgielny. Ruszyły prace, których zasadnicza część zakończyła się w 2020 roku, odkąd nabożeństwa są sprawowane już we wnętrzu świątyni.
Parafia swym zasięgiem obejmuje znaczą część Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, a także okoliczne, podwarszawskie miejscowości. Jest to jedna z kilku cerkwi prawosławnych na terenie stolicy Polski i pierwszy od około stu lat nowy budynek tego typu wzniesiony w granicach Warszawy.
Kształtem, ta około 21-metrowa świątynia przypomina nieco słynną stambulską Hagię Sophię, z którą dzieli zresztą nazwę.
Zobacz na zdjęciach jak prezentuje się warszawska Hagia Sophia: