Podczas wykonywania robót ziemnych niedaleko ulic Widokowej i Utrata w Zakroczymiu natrafiono na pozostałości fantazyjnej w swoim kształcie fontanny. Niespodziewane odkrycie zostało oczyszczone, po czym eksperci sporządzili dla niego stosowną dokumentację. Warto pamiętać, że nad realizowanymi przez GDDKiA inwestycjami standardowo czuwa nadzór archeologiczny, który może wstrzymać roboty i zgłosić cenne znalezisko wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
Czytaj również: Zadziwiające znalezisko w Warszawie. Ktoś zostawił na przystanku trumnę
Niezwykłe odkrycie na budowie w woj. mazowieckim
Jak przekazali przedstawiciele GDDKiA, odnaleziony obiekt został wykonany z ceglanych odpadów, połączonych białą, wapienną zaprawą. "W centralnym punkcie dna odsłonięto pozostałości metalowej rury, co jednoznacznie potwierdziło jej funkcję. Lokalizacja w tym miejscu jest związana z działalnością Twierdzy Modlin. Jednak obecność w takim miejscu fontanny, interpretowanej jako element dekoracyjny, pozostaje zagadką i wymaga dalszych badań historycznych. Dzięki wykonaniu precyzyjnych pomiarów oraz modelu 3D możliwe jest kontynuowanie analizy obiektu, nawet mimo jego fizycznej nieobecności" - podkreśliła Dyrekcja w piątkowym komunikacie.
Jaką historię skrywa nietypowe odkrycie na placu budowy? GDDKiA przekazała, że fontanna powstała najpewniej z cegieł, które pozyskano w czasie modernizacji Twierdzy Modlin pod koniec XIX w. Jeden z możliwych scenariuszy mówi o tym, że w opisywanej lokalizacji wiele lat temu funkcjonował tymczasowy obóz wojskowy. "Jednak obecność fontanny w takim miejscu budzi wątpliwości" - zaznaczono.
Czytaj również: Staw w Warszawie jest owiany tajemnicą. Związane z nim legendy jeżą włos na głowie
Rzeczywiście, fantazyjny, wykonany z wytrzymałych materiałów obiekt tego typu nie kojarzy się raczej z tymczasowym obozem, który powstał w pośpiechu. Stąd teoria, że "teren miał pełnić bardziej rozbudowaną funkcję, być może jako stałe zaplecze".
![Warszawa Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-DYdW-QouA-AXAa_warszawa-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)