korytarz

i

Autor: UM Warszawa / Rafał Adrian Kraszewski

Z Warszawy

Tajemniczy, podziemny tunel w Warszawie. Naukowcy odkopali prawdziwe skarby

2024-12-04 14:15

Na terenie historycznego założenia Gucin Gaju, na obszarze dzisiejszego Ursynowa, znajduje się półkolisty, podziemny korytarz długi na 63 metry. Pracujący na miejscu naukowcy starają się odkryć, do czego służył i kiedy dokładnie powstał. W jego okolicach odkopano już historyczne skarby, w tym monety z XVII wieku.

Historyczne skarby odkryte w Warszawie

W połowie roku ratusz poinformował, że Instytut Archeologii UKSW we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków przeprowadził badania archeologiczne w pobliżu jedynego widocznego na powierzchni elementu tajemniczego korytarza, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny. Dziś to teren Ursynowa, jednak historycznie był związany z dobrami zgromadzonymi wokół pałacu w Wilanowie.

Część specjalistycznych badań przeprowadzono już przed trzema laty. Wówczas, za pomocą skanera 3D, opracowano inwentaryzację. Udokumentowano również wnętrze. Dzięki zebranym materiałom dziś naukowcy mogą podejmować kolejne działania.

- Kluczowym elementem rozpoznania historii obiektu były przeprowadzone badania archeologiczne. Wyznaczony do badań obszar miał wymiary 5x5 metrów i zlokalizowano go przy obecnym wejściu do podziemnego korytarza. Prace nie dotyczyły wnętrza obiektu. W trakcie badań odsłonięto mury okalające wejście, które najprawdopodobniej były efektem przebudowy korytarza w XIX w. Największą niespodzianką okazał się odkopany fragment ceglanego muru ze stopniem, który prawdopodobnie jest elementem pierwotnego wejścia do korytarza - poinformowali urzędnicy.

Na miejscu naukowcom udało się również wykopać m.in. monety z XVII wieku. Najstarsze wydobyte przez nich zabytki datowane są nawet na okres wczesnego średniowiecza.

Jaką tajemnicę skrywa tunel?

Jak zaznaczyli przedstawiciele ratusza, fragment korytarza w wschodniej części jest zasypany. Naukowcy będą musieli dowiedzieć się o nim nieco więcej, by poznać kształt obiektu, ale również jego pierwotną funkcję.

- Wiele wskazuje, na to że ten XVII-wieczny obiekt był cysterną gromadzącą wodę, która zasilała powstający kilka kilometrów dalej pałac w Wilanowie, należący do króla Jana III Sobieskiego. Dalsze badania pokażą, czy te przypuszczenia się potwierdzą - podkreślono.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:

Monety o wartości 500 tys. zł odkryte w lesie koło Pomiechówka na Mazowszu:

Największy spektakl dronów w Polsce. Kilkaset dronów rozświetliło niebo nad Warszawą
Drogowskazy
O archeologii. Jakie skarby kryją się w Polsce? [DROGOWSKAZY]