Tajemniczy tunel pod pałacem Saskim.

i

Autor: Twitter/@Slawek_kulinski

Historia

Przedwojenny tunel w centrum Warszawy. Tak wygląda w środku. Niesamowite nagranie

2023-10-09 15:57

W okolicach pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego nieustannie trwają prace związane z odbudową Pałacu Saskiego. Rzecznik prasowy Pałac Saski sp. z o.o opublikował nagranie z wnętrza jednego z tajemniczych korytarzy pod dawnym pałacem. Przez długi czas nikt nie wiedział o jego istnieniu.

Nagranie udostępnione przez Sławomira Kulińskiego pochodzi z października 2022 r. i dotyczy niesamowitego odkrycia pod terenem Pałacu Saskiego. Rzecznik zdecydował się udostępnić film w mediach społecznościowych dopiero blisko po roku. Jak wskazuje, tajemniczy korytarz nie był oznaczony na żadnych planach lub zapiskach Pałacu Saskiego.

Tajemniczy tunel w centrum Warszawy. Jak wygląda wewnątrz?

Na tajemniczy korytarz natrafiono dopiero w 2006 r. Niespotykane dotąd odkrycie było sporym zaskoczeniem dla pracujących na tym terenie archeologów. Według Kulińskiego tunel ma około 40 metrów długości i został przebity pomiędzy skrzydłami pałacu, przez piwnice korpusu dawnej rezydencji J. A. Morsztyna.

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy korytarz oprócz pełnienia funkcji komunikacyjnej, miał też charakter techniczny. Przeprowadzono w nim kable i infrastrukturę, na co dowodzą pozostałości osłon oraz poszczególne haki wystające ze ścian.

Pod sklepieniem, u wylotu tunelu po stronie północnej znaleziono reliefy. W świeżym tynku odkryto również wyrytą przez nieznaną osobę datę "1933" oraz wizerunki orłów. Ptasie zdobienia zostały przedstawione z rozpiętymi wysoko skrzydłami, ale bez koron. Kuliński tłumaczy, że taka symbolika dotyczy znaku graficznego Legionów Polskich.

Czytaj również: Niezwykłe odkrycie w centrum Warszawy! Tajemniczy tunel pod pałacem Brühla

Badacze pod pałacem Brühla. Odkryto nowy tunel

W sierpniu 2022 roku, przed rozpoczęciem właściwych prac, badacze przeprowadzili szczegółowe pomiary przy użyciu georadaru na historycznym terenie nieistniejącego już pałacu Brühla. Finalnie udało się natrafić na dwa tunele, pierwszy łączący dwa skrzydła Pałacu Saskiego, drugi pod pałacem Brühla, mogący być drogą ewakuacyjną. W tej części miasta jeszcze nigdy nie prowadzono prac archeologicznych.

Sławomir Kuliński w rozmowie z redakcją "TVN Warszawa" przekazał, że prawdopodobnie dostrzeżono nowy tunel, którego nie ma na wcześniejszych planach. Jego położenie jest na około czwartym metrze pod ziemią.

– Czego jeszcze można spodziewać się pod warstwami ziemi? - Już dziś wiemy, że jest tu też tunel, który biegnie w kierunku ulicy Wierzbowej. Znajduje się na około czterech metrach głębokości. Nie ma go na żadnej ewidencji ani planach, które posiadamy. Tunel będzie dla nas zagadką – zdradził Kuliński.

Zobacz poniżej zdjęcia z pierwszych prac archeologicznych pod pałacem Brühla:

Przesadzanie drzew z terenu dawnego Pałacu Brühla