plac Bankowy po przebudowie

i

Autor: MAU Architecture & Urbanism / UM Warszawa

inwestycje

Tak może wyglądać plac Bankowy w Warszawie po przebudowie. Ratusz pokazał nową koncepcję

Warszawski ratusz przedstawił wyniki konsultacji dotyczących placu Bankowego. Projektanci wspólnie z mieszkańcami opracowali nową wstępną koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Ma być więcej zieleni oraz więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów.

Ratusz przedstawił wyniki konsultacji dotyczących przebudowy placu Bankowego w Warszawie. Warsztaty projektowe prowadziła na zlecenie miasta pracownia MAU Architecture & Urbanism. Teraz projektanci pokazali wizualizacje koncepcji wypracowanej wspólnie z mieszkańcami.

- Więcej zieleni na placu Bankowym! – tego chcą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy w setkach ankiet, które zebraliśmy. Potwierdzili to też uczestnicy warsztatów, którzy przybyli licznie na wszystkie spotkania. Większość narzeka, że plac jest zdominowany przez asfalt i samochody. Policzyliśmy, że powierzchnia utwardzona zajmuje tu aż 96 proc. obszaru placu. Należy tu usunąć różne bariery i przeszkody trudne do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi – mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Architecture & Urbanism, która prowadziła warsztaty projektowe na zlecenie miasta Warszawy.

Obecnie plac Bankowy to przestrzeń zastawiona autami, zalana asfaltem i pokryta betonem. Zdecydowane nie jest to odpowiednie miejsce do spędzenia letniego popołudnia. Zieleń zajmuje tam tylko cztery proc. powierzchni. To miałoby zmienić się po wprowadzeniu nowej koncepcji zagospodarowania tego miejsca w życie. Projekt zakłada, że aż jedna czwarta placu będzie pokryta roślinnością.

Jak będzie wyglądał nowy plac Bankowy? Ratusz pokazał projekt

Plac Bankowy powstał w czasach Królestwa Kongresowego. Wówczas był trójkątny i pokryty zielenią. Początkowo znajdowała się tam jedynie trawa, ale później pojawiły się też drzewa. W południowej części placu stanęła fontanna, która aktualnie została przeniesiona na skwer przed kinem Muranów. Pracownia MAU w swojej koncepcji nawiązuje do historycznego układu urbanistycznego placu.

Projektanci proponują zastąpienie parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiej zielonym skwerem z fontanną. Znalazłoby się tam również miejsce spotkań, podobne do tego przy metrze Ratusz Arsenał. Po zachodniej stronie placu, wzdłuż elewacji monumentalnych gmachów autorstwa Corazziego, do ulicy Elektoralnej, miałby prowadzić deptak dla pieszych.

Według projektu urbanistów z MAU punkt przesiadek do stacji metra Ratusz Arsenał znajdzie się po północnej stronie skrzyżowania z al. "Solidarności", a nowe przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną zlokalizowane w rejonie wlotu ulicy Senatorskiej na plac Bankowy. Jeden z wariantów koncepcji przewiduje wydzielony pas dla autobusów, które jeżdżą od placu Teatralnego. Rozważana jest również przebudowa torów tramwajowych tak, by odsunąć je od pałacu Błękitnego i zrobić miejsca dla ścieżki rowerowej.

plac Bankowy po przebudowie

i

Autor: MAU/UM Warszawa

Pomnik Stefana Starzyńskiego zostanie przemieszczony

Podczas warsztatów mieszkańcy zwracali uwagę na pomnik prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Architekci zaproponowali nową lokalizację monumentu. Miałby on znaleźć się na osi obecnego ratusza przed główną bramą lub wewnątrz dziedzińca. Proponują również nieznaczne przesunięcie Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.

- Wiemy, jakie zmiany chcemy wprowadzić na placu Bankowym. Roboczą koncepcję wypracowaliśmy na warsztatach projektowych wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Teraz będziemy dopracowywać szczegóły i całość uzgadniać z urzędami, w tym z konserwatorami zabytków, którzy także aktywnie biorą udział w naszej wspólnej pracy. W efekcie powstanie koncepcja nowego zagospodarowania placu, która pozwoli na sporządzenie projektu potrzebnego do wprowadzenia zmian – zapowiada Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

plac Bankowy po przebudowie

i

Autor: MAU/UM Warszawa

Obecnie trwają również warsztaty projektowe dla placu Żelaznej Bramy, które mają wyłonić koncepcję zagospodarowania dla tego miejsca.

Tak wygląda plac Trzech Krzyży po remoncie. Zobacz zdjęcia

Budowa placu Centralnego. Niesamowite odkrycia w centrum Warszawy