Inwestycje

Tak wygląda budowa metra na Karolinie. "Nastąpił olbrzymi postęp"

2024-06-26 17:08

Już wkrótce rozpocznie się drążenie tuneli trzech ostatnich stacji linii metra M2 - Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Równolegle intensywne prace budowlane są prowadzone na terenie stacji techniczno-postojowej (STP) Karolin. Jak obecnie wygląda sytuacja w miejscu robót?

W środę, 26 czerwca o postępach na budowie metra na Bemowie opowiedział Rafał Trzaskowski. - Jesteśmy na budowie stacji technicznej na Karolinie. Byliście Państwo tutaj ponad pół roku temu i widzieliście moment wmurowania kamienia węgielnego, kiedy prace się zaczynały. Przez te miesiące nastąpił olbrzymi postęp - powiedział prezydent.

Jak dodał, bardzo cieszy go, że "w tych ostatnich latach udało się pozyskać miliard złotych z unijnego budżetu na dokończenie drugiej linii metra, bo nie było to wcale oczywiste". - Po rozmowach z przewodniczącą komisji dofinansowanie do nas trafiło. To nam pozwoliło rozpocząć prace projektowe nad pierwszym odcinkiem trzeciej linii metra. Przygotowujemy się również do prac koncepcyjnych nad na czwartą linię metra - zaznaczył Trzaskowski.

Postępy na budowie metra na Karolinie

Co obecnie dzieje się na placu budowy? Na 40 hektarach terenu STP Karolin powstaną łącznie 34 obiekty, spośród których 12 jest już w zaawansowanej fazie budowy. Trwają również prace przy budowie stacji Lazurowa, Chrzanów i Karolin. - Ogromne, ważące 650 ton tarcze TBM o imionach Anna (od księżnej Anny Mazowieckiej) i Krystyna (od Krystyny Krahelskiej) są już na Karolinie i wkrótce rozpoczną drążenie tuneli ostatniego, bemowskiego odcinka drugiej linii metra - poinformował ratusz.

Przy tej okazji miasto po raz kolejny podkreśliło, że inwestycja ma być nie tylko funkcjonalna, ale też ekologiczna. Na terenie stacji posadzonych zostanie ponad 1,6 tys. drzew, do tego obszar wzbogaci się o krzewy, byliny, trawy i rośliny zielone.

- Powstanie myjnia pociągów w obiegu zamkniętym z oczyszczalnią ścieków, komora odkurzania wyposażona w filtry odpylające strumień gazów, lakiernia wyposażona w zestaw filtrów ograniczających emisję do minimum (w tym filtry węglowe). Kanalizacja wyposażona będzie w separatory z osadnikami, które wyłapywać będą substancje ropopochodne, zaolejone i zanieczyszczenia stałe przed wprowadzeniem ścieków do kanalizacji miejskiej - wyliczyli urzędnicy.

Oni wygrali test wiedzy o Warszawie. "Nie można wiedzieć wszystkiego o stolicy"