Niezwykły rysunek - Warszawa w 1852 roku
Niezwykły rysunek ukazuje nam obraz dzisiejszej stolicy Polski ponad 170 lat temu - został wykonany na początku lat 50. XIX wieku, a więc w samym środku okresu zaborów Polski. Warszawa znajdowała się wówczas na terenie Królestwa Polskiego podległego Imperium Rosyjskiemu. Na skutek represji po powstaniu listopadowym miasto utraciło już wówczas tytuł miasta stołecznego, tymczasem równo dekadę po wykonaniu tego rysunku w Warszawie doszło do kolejnego zrywu - powstania styczniowego.
Patrząc na rysunek, w oczy rzuca się przede wszystkim to, jak małym miastem była ówczesna Warszawa. W centrum miasta znajdował się plac Saski i przylegający do niego Ogród. Wyraźnie odznaczają się też Aleje Jerozolimskie, jednak nieco na południe od nich miasto się już kończy (tuż za placem Trzech Krzyży). Widać otaczające je z każdej strony pola.
Na dole obrazka widoczna jest Wisła i wzmożony ruch statków na niej. Przez rzekę przeprowadzony został jeden most, który widoczny jest mniej więcej na wysokości ulicy Karowej, a więc tam, gdzie obecnie znajduje się kładka pieszo-rowerowa.
Dalej na prawo mamy Zamek Królewski i Stare Miasto, za którym tak naprawdę też miasto się już kończy. W dalszej perspektywie rysunku, a więc na na zachodzie miasta widać, że nie sięga ono dalej niż do wysokości obecnej ulicy Towarowej.
Warszawa w połowie XIX wieku - kto jest autorem rysunku?
Praca powstała w 1852 lub 1853 roku podczas lotu balonem nad stolicą Polski. Autorem jest polski rysownik i malarz francuskiego pochodzenia Adam Lerue. Wraz z Wojciechem Gersonem wydał on w 1852 "Album widoków Warszawy", w którym po raz pierwszy w historii przedstawiono panoramę Warszawy widzianą z perspektywy balonu unoszącego się wysoko ponad miastem.
Wilanów - tak zmienił się przez ostatnie lata. Zobacz niezwykłe zdjęcia z lotu ptaka: