Takiej aukcji jeszcze w Polsce nie było! Szykuje się rekord

i

Autor: DESA Unicum

Takiej aukcji jeszcze w Polsce nie było! Szykuje się rekord

2022-02-17 19:39

Już 17 marca w Warszawie odbędzie się licytacja, która przejdzie do historii polskiej sztuki. Jej przedmiotem będzie obraz jednego z największym malarzy epoki baroku. Prawdopodobnie padnie rekord sprzedaży dzieła sztuki nad Wisłą.

Co to za obraz?

Licytacji zostanie poddany obraz Petera Paula Rubensa - jednego z najwybitniejszych malarzy XVII-wieku. Dzieło to, to "Portret Damy", namalowany między 1620 a 1625 rokiem. Nie ma pewności kogo przedstawia obraz - badacze twierdzą że może być to pierwsza żona Rubensa, inni że jej siostra. Z kolei niektóre badania wskazują na przedstawicielkę rodu Duarte (żydowscy jubilerzy z Antwerpii, w której tworzył Rubens). - Specjalistów i badaczy obraz przyciąga rangą. Dla widza - to dzieło ma niezwykłą aurę, modelka spogląda na nas ciemnymi oczami,  w dyskretny i subtelny sposób. Widzimy zdobną suknię, biżuterię, perłowy kolczyk i kolię. Wzrok przyciąga wielka jakość malarska - mówi Tomasz Dziewicki, kierownik działu Sztuka Dawna w DESA Unicum.

Powrót skoczków z Igrzysk

Czy padnie rekord?

Estymacja obrazu sięga 18-24 milionów złotych. To oznacza, że dzieło będzie najprawdopodobniej najdroższym obrazem sprzedanym w Polsce - pewności nie ma póki młotek nie opadnie, ale spodziewamy się, że ten rekord padnie. Zapytania napływają z Polski i świata - przekonuje Dziewicki.

Zanim jednak obraz zostanie wylicytowany, to można go zobaczyć za darmo w DESA Unicum przy Pięknej. To nie lada okazja, bo obraz był prezentowany ostatni raz prawie 60 lat temu.

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...