aparat

i

Autor: Pexels

Prawo

Tam nie wyciągaj aparatu. Za złamanie zakazu fotografowania grozi surowa kara

2025-04-17 9:46

17 kwietnia weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej, w którym określono tryb oraz terminy wydawania zezwoleń na fotografowanie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Poznaliśmy również znak, który zostanie umieszczony w wybranych miejscach. Osoby, które nie uzyskają zezwolenia i złamią wprowadzony zakaz fotografowania, muszą liczyć się z surową karą.

Spis treści

  1. Zakaz fotografowania - 17 kwietnia zaczęło obowiązywać ważne rozporządzenie
  2. Zakaz fotografowania obiektów strategicznych - wniosek o zezwolenie, wyjątki
  3. Zakaz fotografowania - jak wygląda znak zakazu?
  4. Zakaz fotografowania - co grozi za złamanie zakazu?

Zakaz fotografowania - 17 kwietnia zaczęło obowiązywać ważne rozporządzenie

Cała sprawa jest następstwem przyjętej w 2022 r. Ustawy o obronie Ojczyzny. W ramach art. 616a wprowadzony został zakaz fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku (bez zezwolenia) "obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz", a także "osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach".

W przepisach podkreślono, że zakaz nie obowiązuje w przypadku czynności podjętych w ramach ochrony obiektu. Decyzję o oznaczeniu miejsca znakiem zakazu fotografowania podejmuje natomiast "organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu, uwzględniając zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu" - dlatego nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie pojawią się tablice. W ustawie wskazano też, że określeniem warunków wydawania zezwoleń na fotografowanie oraz wzoru znaku zająć ma się minister obrony narodowej. 17 kwietnia 2025 r. ostatecznie rozporządzenie w tej sprawie rzeczywiście weszło w życie.

Zakaz fotografowania obiektów strategicznych - wniosek o zezwolenie, wyjątki

Aby móc uzyskać zezwolenie na fotografowanie, zainteresowana osoba lub podmiot będą musiały złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. Formularz będzie zawierał m.in. imię i nazwisko wnioskującego, jego adres, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, przyczynę ubiegania się o wydanie zezwolenia, nazwę i adres obiektu oraz cel planowanych czynności, a także ich termin. Wydanie zezwolenia ma następować w terminie 14 dni od dnia doręczenia wniosku.

W rozporządzeniu przewidziano jednocześnie kilka wyjątków, które objęły m.in. "robienie zdjęć nieruchomości przez przedstawicieli administratora i zarządcy nieruchomości w celu udokumentowania stanu technicznego", "rejestrowanie przez telewizję konferencji organu właściwego w zakresie ochrony obiektu lub nagrywania wywiadów, "przeprowadzanie procesów inwestycyjnych, prac remontowych, działań inspekcyjnych, audytowych i kontrolnych lub działań marketingowych realizowanych lub zlecanych przez organ właściwy w zakresie ochrony obiektu", "prowadzenie działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną", "realizację czynności procesowych przez organy ścigania, sądy i Prokuraturę, w toku i na potrzeby postępowania karnego, lub czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie oraz postępowania w sprawie o wykroczenie".

Zakaz fotografowania - jak wygląda znak zakazu?

W rozporządzeniu zaprezentowano również, jak będzie wyglądać znak zakazu fotografowania. Ten będzie umieszczany w miejscach widocznych "na ogrodzeniach obiektów w odstępach nie większych niż 300 m, gdy zakaz dotyczy całego terenu, na którym znajdują się obiekty oraz ruchomości, w szczególności przy bramach wjazdowych oraz wejściach do obiektu, lub bezpośrednio na obiekcie (na elementach konstrukcyjnych), w szczególności od frontu budynku przy wejściu głównym, w liczbie dostosowanej do jego powierzchni lub kubatury, gdy zakaz dotyczy tylko tego obiektu; na ruchomości".

znak zakazu fotografowania

i

Autor: gov.pl

Zakaz fotografowania - co grozi za złamanie zakazu?

Jak wynika z zapisów wspomnianej już Ustawy o obronie Ojczyzny, za złamanie opisywanego zakazu grozić ma kara aresztu albo grzywny. Możliwy jest również przepadek przedmiotów służących do fotografowania czy nagrywania, nawet jeśli nie były własnością sprawcy.

Budowa Kulturoteki w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Kierowcy lekceważą ten przepis, wielu nie ma o nim pojęcia. To nagranie pokazuje czym to grozi