Jeż.

i

Autor: pixabay.com Jeż.

Targówek skosił jeże - mieszkańcy dzielnicy oburzeni!

2021-05-21 13:25

W Warszawie zaczęło się koszenie traw. Niestety, ofiarami pielęgnacji miejskich łączek i trawników padły jeże. Na jednej z grup zrzeszających społeczność Targówka pojawiło się bardzo smutne zdjęcie pokazujące konsekwencję nieodpowiedniego koszenia traw. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

Koszenie traw w Warszawie rozpoczęło się na dobre. Stołeczny Zarząd Zieleni poinformował o pierwszej tegorocznej akcji pielęgnacji publicznych trawników i łąk. Warkot kosiarek słychać w całym mieście, a zapach ściętej trawy unosi się w powietrzu. Choć akcje koszenia w wielu polskich metropoliach zostały ograniczone do minimum, miejskiej przyrodzie i tak zdarza się wyrządzić w ten sposób krzywdę. Dowodem jest zdjęcie, które pojawiło się na facebookowej grupie zrzeszającej mieszkańców dzielnicy Targówek. Fotografia przedstawia martwego jeża. Autorka zdjęcia pisze, że w odległości zaledwie kilku metrów znalazła dwa kolejne zabite zwierzęta. Mieszkańcy i mieszkanki wyrazili swoje oburzenie w komentarzach.

Czy Trzaskowski zwęzi też most Poniatowskiego? Drogowcy planują remont

Martwe jeże na Targówku - "Co roku jest to samo"

Zdjęcie na grupie Targówek, Bródno, Zacisze - Hyde Park zamieściła Anna Kosek. Fotografii towarzyszy kilka bardzo smutnych słów: Letnie koszenie traw do kolan, efekty widoczne jak na zdjęciu, w odległości paru metrów trzy martwe jeże.

Martwy jeż na Targówku

i

Autor: fot. Anna Kosek Martwy jeż na Targówku

Pod zdjęciem od razu pojawiło się wiele komentarzy. Większość osób rozumie konieczność okresowego koszenia traw. Niemal wszyscy zwracają jednak uwagę na popełniane przy tym błędy. W kilku komentarzach mówiono o tym, że trawniki i łąki powinno się kosić zaczynając od środka, by zwierzęta miały szansę uciec. Tymczasem - jak twierdzi w jednym z komentarzy sama autorka - co rok jest to samo. Kilka wpisów warto przytoczyć:

Jakie przykre... zaś z tymi trawnikami i koszeniem to się powinno petycje jakąś zrobić. Ja np., uwielbiam trawniki porośnięte koniczyna, rumiankami polnymi trawami i mniszkami. I trzeba pamiętać ze na wiosnę w tych trawach są jeże, bo się czują tam bezpiecznie. Nie lubię tych łysych wygolonych trawników jak na polu golfowym. Ale to by musiało więcej osób zgodzić się na strefy "dzikich trawników" żeby takie zostawić.

Jeże są pod częściową ochroną gatunkową, istnieje zakaz zabijania i niszczenia siedlisk, bezwzględny. Niestety, w mieście brak jest wytycznych dla zadań pielęgnacji zieleni ale też miasto nie monitoruje siedlisk i nie przekazuje informacji gdzie wszelkie prace należy wykonywać ze zwiększoną ostrożnością. A wystarczy zacząć koszenie od środka trawnika, i nie uwierzę że doświadczony kosiarz nie wie jak wygląda gniazdo.

Należy zgłosić, pokazać zdjęcia, podać dokładną lokalizację. Nie wolno w ten sposób kosić trawy w miejscach bytowania zwierząt. Lata jeszcze tez nie mamy, koszenie powinno się odbywać tak, aby nie szkodzić. Ktoś za to odpowiada.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!