Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Północne Taurydy - niebezpieczny rój meteorów znowu pojawi się na nocnym niebie

2022-11-07 11:37

Pojawienie się roju Taurydów na niebie zawsze budzi wiele emocji. Duże odłamki skalne wchodzące w skład tego roju mogą być niebezpieczne dla Ziemi. To właśnie z roju Taurydów pochodzi meteor odpowiedzialny za katastrofę tunguską. Kiedy po raz kolejny pojawią nie na niebie?

Taurydy - niebezpieczne spadające gwiazdy

Taurydy to rój meteorów, który powstał około 30-40 tysięcy lat temu w wyniku katastrofy, do której doszło w Układzie Słonecznym. Naukowcy uważają, że zniszczone zostało wówczas ciało niebieskie o rozmiarach kilku, lub nawet kilkunastu kilometrów. Powstałe w ten sposób odłamki do tej pory poruszają się po orbicie. Trasa, po której przelatują odłamki skalne, aż w dwóch miejscach przecina się z orbitą naszej planety. To właśnie dlatego na Ziemi, aż dwa razy do roku można obserwować rój kosmicznych odłamków, nazywanych Taurydami. Spadające Taurydy można obserwować latem (na przełomie czerwca i lipca) oraz jesienią (w październiku i listopadzie). Obserwacje prowadzone przez polskich astronomów działających w ramach Polskiej Sieci Bolidowej (ang. Polish Fireball Network – PWN) wykazały, że w kompleksie Taurydów znajduje się wąski strumień kosmicznych ciał, z których największe, w przypadku ich zderzenia z Ziemią, mogą spowodować katastrofę w skali całego kontynentu.

Słynna katastrofa tunguska wywołana została właśnie przez letnie Taurydy. Na Ziemię spadł wtedy obiekt o rozmiarach około 50-100 metrów. Spadające Taurydy mogą wyglądać jak zwykłe spadające gwiazdy, ale zdarzają się też większe obiekty jak np. bolid Okonek z 31 października 2015 roku, który był aż 20 razy jaśniejszy niż Księżyc w pełni. NASA poinformowała, że tegoroczne maksimum aktywności roju Taurydów będzie największym co najmniej od 7 lat. Aktywność roju jesiennych Taurydów jest podzielona na dwa etapy. Pierwsze Południowe Taurydy obserwować mogliśmy 4 i 5 listopada. Północne Taurydy pojawią się na nocnym niebie 12 i 13 listopada. Na nocnym niebie zaobserwować je można na północny zachód od konstelacji Oriona.