Z regionu

Te miasta z woj. mazowieckiego zaludniają się najszybciej. Łączy je jedno

2024-07-09 14:13

W ciągu ostatnich 20 lat część miast w woj. mazowieckim zyskała duże grupy nowych mieszkańców. Większość tych miejscowości łączy jedno - znajdują się w bezpośredniej okolicy Warszawy. Sprawdźcie, gdzie dokładnie zaszły największe zmiany.

Miasta w woj. mazowieckim, które zyskały najwięcej nowych mieszkańców

Zyskanie przez miasto nowych grup mieszkańców może wynikać z różnorodnych źródeł. Często sprzyja temu chociażby budowa nowych osiedli czy zakładów pracy oraz trend związany z przenoszeniem się ludności z największych ośrodków do tych nieco mniejszych, ale znajdujących się w niedalekiej okolicy. Do wielu miejscowości zjeżdżają również ci, którzy np. otrzymali pracę w mieście wojewódzkim, ale nie stać ich na mieszkanie w jej sąsiedztwie.

Zobacz także: To najszybciej wyludniające się mazowieckie miasta. Straciły setki mieszkańców

W zestawieniu miast, które liczbowo zyskały najwięcej mieszkańców w latach 2002-2023, króluje oczywiście Warszawa. Nasz ranking skonstruowaliśmy jednak nieco inaczej. Znajdziecie w nim miejscowości, które procentowo najbardziej zwiększyły swoją liczbę ludności. Wykorzystane dane pochodzą z GUS oraz portalu polskawliczbach.pl.

Powstaniec jak postać z muralu Banksy'ego. Powstanie Warszawskie na makiecie.
Listen on Spreaker.