Lekcje w czasach pandemii
Ze względu na trwające obostrzenia, mimo otwarcia teatru od najbliższej soboty, lekcje teatralne zostaną przeprowadzone w formie online. W najbliższą sobotę tematem przewodnim będą lalki teatralne - Najmłodsi uczestnicy poznają różne rodzaje lalek teatralnych, zarówno te klasyczne - czyli kukły, pacynki, marionetki, ale też te, które są wytworem wyobraźni scenografa. Odkryją sekrety ożywania lalek, spróbują sztuki animacji - mówi Magdalena Olbryś z Białołęckiego Ośrodka Kultury. Początek lekcji o godz. 12.00 na platformie Zoom.
Pozostałe lekcje w ramach cyklu "Teatr - wiem, co to!":
- Sobota 27 lutego, g. 12:00, platforma ZOOM: "Czy rzeczy żyją naprawdę? Teatr przedmiotu"Temat ten dotyka serca teatru lalek, jakim jest animacja, czyli ożywianie. W teatrze lalek można ożywiać nie tylko lalki, ale także rzeczy, które są w stanie przedstawić niesamowite historie. Pod okiem aktora dzieci będą próbowały tchnąć duszę w przedmioty i skłonić je do zagrania w teatrze.
- Sobota 6 marca, g. 12:00, platforma ZOOM: "Jak się tworzy spektakl? O roli reżysera, kompozytora i scenografa"Uczestnicy dowiadują się, kto projektuje dekoracje i kostiumy, kto komponuje muzykę, kto pracuje z aktorami i kto jest odpowiedzialny za całość spektaklu. W teatrze przynajmniej dwa miesiące przygotowuje się premierowe przedstawienie.Na warsztatach mamy o wiele mniej czasu, ale chcemy zaproponować uczestnikom przygotowanie krótkiej scenki. Będą pracować wspólnie, zespołowo jak w teatrze, pod czujnym okiem reżysera. Jedni będą scenografami, inni muzykami, a jeszcze inni aktorami.
Nie pozbawiamy teatru jego magii
Organizatorzy lekcji zapewniają, że mimo pokazania najmłodszym jak działa teatr lalek "od kuchni" - nie ma ryzyka, że tego typu spektakle przestaną być dla nich magiczne - Podczas tych warsztatów tworzymy lalkę teatralną, niemniej jednak traktujemy ją jako lalkę. Ta lalka zaczyna żyć dopiero w przestrzeni scenicznej. Żeby ta lalka żyła, to potrzebny jest aktor-animator, ale też potrzebne jest światło, muzyka, przestrzeń, inscenizacja - mówi Ewa Piotrowska, dyrektorka Teatru Baj. O te aspekty jest jeszcze łatwiej w siedzibie teatru przy Jagiellońskiej, który niedawno został wyremontowany i pojawiła się w nim chociażby aparatura do dźwięku przestrzennego.
Udział w lekcjach teatralnych jest bezpłatny. Trzeba się jednak zapisać - mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie pod numerem (22) 300 48 00.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!