Otwarto proekologiczne Patio na Woli!
Podziemny zbiornik na deszczówkę, z którego automatyczny system zasilany energią słoneczną pobiera wodę, by podlewać rośliny – brzmi jak opis futurystycznego domu, a to funkcjonalności nowo oddanego dziedzińca wolskiej szkoły.
-Panele fotowoltaiczne, retencja wody, system rozprowadzania wody po całym patio, zbiorniki wyrównawcze. To jest coś, czym nie może się pochwalić każda szkoła, ani nawet budynek użyteczności publicznej - mówi wiceburmistrz Woli Grażyna Orzechowska–Mikulska i dodaje, że taki system ma jeszcze jedną zaletę.
- Nie jest to fanaberia. To potrzeba edukacyjna. W tej szkole są zawody, które korzystają z tego na co dzień, Czyli technik energii odnawialnej i technik krajobrazu zieleni - dodaje Orzechowska-Mikulska.
Czytaj także: Zbiornik na deszczówkę pod boiskiem szkolnym. Nowatorski projekt na Ursynowie
Jak działa ekologiczne patio?
Gdy pada deszcz, spadająca na dach i dziedziniec woda zbierana jest systemem rur i zamiast trafić do kanalizacji, płynie pod ziemię, do zabudowanego tam zbiornika retencyjnego. Gdy on się wypełni, poprzez specjalny zawór przelewowy napełnia się oczko wodne, przy którym w pogodny dzień mogą usiąść uczniowie. Kiedy zaś ziemia, w której posadzono rośliny wyschnie, a zieleń wymagać będzie podlewania, automatyczny system nawadniania wykorzysta zebraną deszczówkę, pompując ją z użyciem energii pozyskanej ze słońca przez umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne.
Czytaj także: Czy będąc na kwarantannie możesz wyrzucać śmieci? To odpady medyczne czy komunalne?
Ile kosztowało ekologiczne patio?
Patio znajduje się w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Inwestycja kosztowała 1,125 miliona złotych.