Tłusty czwartek 2025 - kiedy jest? Data
W 2025 roku tłusty czwartek przypada na dzień 27 lutego. Miłośnicy pączków i wszelkich słodkości powinni zarezerwować sobie tę datę w kalendarzu, bo właśnie wtedy będzie miała miejsce wielka uczta.
Tłusty czwartek - co to za tradycja? Co się wtedy je?
Przypomnijmy, że tłusty czwartek to zwyczajowy ostatni czwartek karnawału, czyli jeden z ostatnich dni przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu. Dokładna data tłustego czwartku jest więc ściśle powiązana ze świętami Wielkiej Nocy. Tego dnia kultura pozwala wszystkim na objadanie się, biorąc pod uwagę nadchodzący okres ponad 40 dni postu, w którym wytrwać powinni chrześcijanie. Niegdyś było to bardzo ściśle przestrzegane, stąd tak duża rola tłustego czwartku. Dziś jest już inaczej, ale zwyczaj objadania się w ten dzień przetrwał.
Najpopularniejsze potrawy to słodkie pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustami lub chruścikami. Co ciekawe, dawniej tego dnia jedzono pączki... z mięsem i popijano wódką.
Jak głosi przesad, w tłusty czwartek należy zjeść co najmniej jednego pączka, aby mieć szczęście w nowym roku.
Tłusty czwartek - historia, skąd wzięła się tradycja?
Tłusty czwartek obchodzono już w czasach pogańskich - w tym w starożytnym Rzymie. Wówczas objadano się, świętując odejście zimy i zbliżającą się wiosnę. Popularne były zwłaszcza pączki nadziewane słoniną. Pierwsze pączki były znacznie twardsze od dzisiejszych, gdyż robiono je ze zbitego ciasta, bez użycia drożdży.
Po nastaniu chrześcijaństwa obyczaj tłustego czwartku zaadoptowano do potrzeb kalendarza religijnego.
Zwyczaj jedzenia pączków na słodko pojawił się w Polsce około 500 lat temu. Poza naszym krajem tłusty czwartek obchodzi się w podobnej formule również w niektórych częściach Niemiec. Z kolei np. we Francji święto objadania się pączkami przypada na ostatni wtorek przed karnawałem, czyli polskie Ostatki.
Tłusty Czwartek w Warszawie: