Spis treści
- Pałac Rzeczypospolitej - co to za miejsce? Gdzie się znajduje?
- Przebudowa Pałacu Krasińskich
- Pałac Rzeczypospolitej - co zobaczymy w środku?
Pałac Rzeczypospolitej - co to za miejsce? Gdzie się znajduje?
Pałac Rzeczypospolitej to nowa atrakcja na mapie Warszawy. Nowa, ale w zasadzie... stara. Do tej pory bowiem był on znany jako Pałac Krasińskich stanowiący główną ozdobę Ogrodu Krasińskich. Miejsce to nie było jednak udostępnione dla zwiedzających. Z nową nazwą i po gruntownej renowacji sytuacja ta uległa zmianie - od teraz każdy może odwiedzić piękne pałacowe wnętrza.
Pałac wzniesiono pod koniec XVII wieku. Miejsce to stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. To chyba wystarczająca rekomendacja, aby odwiedzić tę wyjątkową lokalizację.
Przebudowa Pałacu Krasińskich
W ostatnich latach odbyła się gruntowna modernizacja tego wyjątkowego obiektu na mapie Warszawy. Współodpowiadała za nią pracownia Konior Studio. Dzięki m.in. ich pracy pałacowi udało się odzyskać dawny blask. A nie było to wcale takie proste, bo miejsce to bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej. Pałac został poważnie uszkodzony w trakcie wojny obronnej 1939 roku, potem zbombardowany przez samoloty niemieckie w trakcie powstania warszawskiego, a ostatecznie niemal doszczętnie spalony podczas niemieckiego burzenia Warszawy po upadku powstania.
Na szczęście to już przeszłość, a obecnie Pałac Rzeczypospolitej znów zachwyca - tak jak dawniej. Bezpośrednim skutkiem odnowienia pałacu w Ogrodzie Krasińskich jest jego udostępnienie dla zwiedzających. Od tej pory każdy może przekroczyć progi tego budynku i zachwycać się jego odrestaurowanym pięknem.
Pałac Rzeczypospolitej - co zobaczymy w środku?
Podczas zwiedzania Pałacu czekają na nas nie tylko zachwyty nad architekturą tego miejsca, ale też wyjątkowe dzieła dokumentujące polskie i światowe piśmiennictwo.
Na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej zobaczymy takie zabytki języka polskiego i historii Polski, jak: Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, rękopisy Kroniki Galla Anonima oraz Kroniki Wincentego Kadłubka.
Ponadto zwiedzający mają okazję zobaczyć rękopisy ważnych postaci polskiej kultury: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Henryka Mikołaja Góreckiego, czy Krzysztofa Komedy.