Józefosław

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS

Z Warszawy

To największa wieś w woj. mazowieckim. Znajduje się tuż pod Warszawą

2024-07-19 16:31

Która wieś na Mazowszu jest największa? Odpowiedź może być zaskoczeniem, szczególnie że miejscowość, o której mowa, wielu uważa zapewne za miasto. Aby do niej dotrzeć, wystarczy spacer lub wycieczka rowerowa z warszawskiego Ursynowa.

Największa wieś w woj. mazowieckim

Według danych GUS największą pod względem liczby ludności wsią w woj. mazowieckim jest Józefosław. Zgodnie ze statystykami w 2021 r. miejscowość zamieszkiwało 14 809 osób. Intuicyjnie założyć można, że duża część mieszkańców to osoby, które wybrały życie na przedmieściach, jednocześnie pracując czy ucząc się w niedalekiej Warszawie.

Zobacz także: Która wieś w woj. mazowieckim jest najmniejsza? Zamieszkuje ją jedna osoba

Historia Józefosławia sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Dzisiejszej nazwy zaczęto używać powszechnie ok. 1820 r., wcześniej była to kolonia niemiecka zwana Ludwigsburg. Do drugiej połowy XIX w. Józefosław przynależał do gminy Lesznowola, później znalazł się w granicach gminy Nowo-Iwiczna.

"Z dniem 1 lipca 1952 r. zniesiono tę jednostkę administracyjną. Wprawdzie utworzono gminę Lesznowola, ale Józefosław włączono 
do gminy Jeziorna. Po likwidacji gmin 
w Polsce od początku 1955 r. należał do gromady Chylice. Z kolei po zniesieniu gromad w roku 1972 r. należy do gminy Piaseczno" - czytamy na stronie sołectwa. Pod koniec XX w. wieś miała głównie rolniczy charakter. Później była już systematyczne zabudowywana, głównie domami jednorodzinnymi. Przełożyło się to na znaczny skok liczby ludności. W 2009 r. Józefosław miał jeszcze nieco ponad 5 tys. mieszkańców, a dziś jest najliczniej zamieszkaną wsią nie tylko w woj. mazowieckim, ale w całej Polsce.

Tak wyglądała Warszawa w latach 90. - zdjęcia:

Jak dobrze znasz piosenki o Warszawie? Quiz

Pytanie 1 z 8
W której piosence Maryla Rodowicz śpiewa: "To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem"?
Oni wygrali test wiedzy o Warszawie. "Nie można wiedzieć wszystkiego o stolicy"
Listen on Spreaker.