Park linearny nad POW - pierwszy odcinek już otwarty
Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie został częściowo otwarty dla mieszkańców. Od środy, 16 kwietnia spacerowicze mogą już korzystać z jednego z sześciu planowanych fragmentów zielonego terenu. Na miejsce wybrał się reporter Radia ESKA, który przekazał, że dla odwiedzających przygotowano tam otoczoną utwardzoną ścieżką polanę, ogród z drzewami oraz plac wypoczynkowy.
- Na odcinku, który jest pomiędzy ulicą Stryjeńskich a Braci Wagów, dwie rzeczy są najbardziej charakterystyczne. Pierwsza z nich to polana wielofunkcyjna, na którą co prawda w tej chwili jeszcze nie zachęcamy, żeby wchodzić, bo trawa dopiero kiełkuje, ale jak już będziemy mieć tutaj trawnik, to będzie to takie miejsce, na które będzie można swobodnie wejść. [...] Na zwieńczeniu tej polany znajduje się niewielki placyk z huśtawkami, na których również mogą się huśtać dorośli. [...] Tuż obok mamy niewielki ogród tematyczny, na którym co prawda wrzosy nie rosną, ale sam jego wygląd i dobór był inspirowany właśnie wrzosowiskiem. Znajdziemy tutaj sosny, znajdziemy tutaj bardzo dużo traw, znajdziemy tutaj też byliny, które zakwitną na różowo, popielato, na biało - opowiedziała w rozmowie z reporterem Radia ESKA Anna Fedoruk z warszawskiego Zarządu Zieleni.
Warto zaznaczyć, że jeszcze w tym miesiącu ma zostać otwarta kolejna część parku. Znajdą się w niej m.in. ogród deszczowy, plac zabaw z charakterystycznym misiem oraz fontanna.
- To jest taki odcinek, który został wyposażony w największe atrakcje. [...] Z jednej strony mamy tam strefę, w której są rzeźby zabawowe, głównie miś, [...] tuż obok mamy największą rabatę retencyjną, największy ogród deszczowy, nad którym położyliśmy dek, na który można przyjść. [...] Trzecią atrakcją na tym odcinku jest fontanna posadzkowa, to będzie jedyna fontanna w całym tym parku - wymieniła Fedoruk.
Czytaj również: Betonowa konstrukcja za pół miliona złotych, czyli flowpark na Ursynowie. Byliśmy na miejscu
Park linearny na Ursynowie - gdzie? Kiedy otwarcie kolejnych odcinków?
Przypomnijmy, że nowy park linearny powstaje wzdłuż ul. Płaskowickiej, na odcinku od Pileckiego do Nowoursynowskiej na warszawskim Ursynowie. Na początku 2022 r. podpisano umowę na projekt. Przetarg na budowę parku został natomiast rozstrzygnięty pod koniec 2023 r.
Ze względu na rozmiar inwestycji, jest ona realizowana etapami:
- odcinek pierwszy (Pileckiego - Stryjeńskich) - trzy placyki, wielofunkcyjna wiata (realizacja jako opcja dodatkowa);
- odcinek drugi (Stryjeńskich - Braci Wagów) - polana otoczona roślinnością (oddanie wiosną 2025 r.);
- odcinek trzeci (Braci Wagów - al. KEN) - fontanna, ogród deszczowy z pomostem, strefa rekreacyjna (oddanie wiosną 2025 r.);
- odcinek czwarty (al. KEN - Lanciego) - ogród zmysłów (oddanie jesienią 2025 r.);
- odcinek piąty (Lanciego - Rosoła) - placyk ze stołami piknikowymi, roślinność inspirowana sadami (oddanie jesienią 2025 r.);
- odcinek szósty (Rosoła - Nowoursynowska) - dostępny dla mieszkańców nasyp, wielofunkcyjna wiata (oddanie wiosną 2026 r.).
Dlaczego park jest nazywany "największym w Polsce ogrodem na dachu"? "Znaczna część nowego parku leży na stropie tunelu drogowego, który przebiega przez całą jego długość. Takie rozwiązanie można uznać za nowatorskie w skali kraju. Jego realizacja wzmocni rolę Warszawy w wyznaczaniu nowych, pozytywnych trendów w zarządzaniu zielenią miejską" - czytamy na stronie Zarządu Zieleni Warszawy.
Czytaj również: Nie tylko Warszawa. W tym niepozornym mazowieckim mieście nie brakuje milionerów
Wiosną 2026 r., gdy park zostanie w pełni oddany mieszkańcom, będą mogli przespacerować się wśród zieleni biegnącą przez cały teren promenadą. Trasa zostanie uzupełniona przez nowy układ ścieżek i chodników. W parku pojawi się ok. 1000 drzew, do tego tysiące krzewów, bylin i roślin cebulowych. Na odwiedzających czekać będzie kilkaset ławek i krzeseł oraz ponad 80 stojaków rowerowych. Budżet inwestycji opiewa na ok. 44 mln zł.
Współpraca: Tomasz Ślęzak, Radio ESKA
