Z Warszawy

Najdłuższa ulica w Warszawie może zaskoczyć. To nie Marszałkowska ani Puławska

2024-07-19 16:28

Warszawa jest ogromnym miastem, w którym nie brakuje mniejszych lub większych ulic i uliczek. Co ciekawe, najdłuższa z nich wcale nie należy do grona najsłynniejszych. Choć intuicyjnie ranking ten powinna otwierać chociażby ul. Marszałkowska, znana doskonale w całej Polsce, pierwsze miejsce zajmuje całkowicie inna trasa. O którą chodzi?

Spis treści

 1. Najdłuższa ulica w Warszawie - która z nich wygrywa w rankingu?
 2. Najdłuższe ulice w Warszawie - ranking

Najdłuższa ulica w Warszawie - która z nich wygrywa w rankingu?

Na mapie Warszawy znaleźć można kilka tysięcy ulic. Część z nich wyróżniają intrygujące, często zabawne nazwy. Stolica może się również pochwalić zaskakującą, bo najkrótszą ulicą w Polsce, przy której nikt nawet nie mieszka. Która trasa znajduje się jednak pod tym względem na przeciwnym biegunie?

Intuicyjnie wielu mieszkańców miasta mogłoby zapewne wskazać, że zwycięzcą w tym rankingu okażą się chociażby Al. Jerozolimskie. Inni wskazaliby na Puławską czy Marszałkowską. Co ciekawe, wszystkie te odpowiedzi okazują się błędne.

Najdłuższą ulicą w Warszawie jest bowiem Wał Miedzeszyński, ciągnący się przez 14,5 km. Co ciekawe, niektóre źródła opisują ją również jako najdłuższą ulicę w Polsce, jednak prawdopodobnie nie dzierży tego tytułu. Nie zmienia to jednak faktu, iż zdecydowanie dominuje inne stołeczne trasy.

Wał Miedzeszyński prowadzi od Saskiej Kępy aż do granicy miasta. Biegnie praską stroną, wzdłuż Wisły. Jej historia sięga początków XX w., kiedy to w tym miejscu usypano wał, mający chronić przed wylewającymi wodami rzeki. Początkowo prawdopodobnie biegła tamtędy alejka, po której można było spacerować. Później, w latach 30. została poszerzona, a obok dobudowano jezdnię. Duże prace modernizacyjne przy Wale przeprowadzono natomiast m.in. w latach 70. oraz na początku XXI w.

Najdłuższe ulice w Warszawie - ranking

 1. Wał Miedzeszyński - 14,5 km;
 2. Puławska - 12,25 km;
 3. Aleje Jerozolimskie - 10,82 km;
 4. Trakt Lubelski - 9,7 km;
 5. Wał Zawadowski - 9,5 km;
 6. Modlińska - 9,4 km;
 7. Płochocińska - 7,8 km;
 8. Toruńska - 7,5 km;
 9. Wybrzeże Gdyńskie - 7,2 km;
 10. Białołęcka - 6,8 km.
To nie Mazury, to centrum Warszawy. Niesamowita metamorfoza parku