toaleta Warszawa

i

Autor: ZZW

Ursynów

Toaleta publiczna w Warszawie za milion złotych! Stanie w ursynowskim parku

2024-02-25 18:02

W zeszłym roku zakończył się remont parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie. Po ponad dwóch latach opóźnienia prac w końcu pojawiły się tam nowe drzewa, trasa rowerowa czy plac zabaw. Część mieszkańców zauważyła jednak, że brakuje tam toalety. Zarząd Zieleni ma postawić ją tam teraz, jednak koszty tej operacji szokują.

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie został utworzony w 2016 roku dookoła tzw. Górki Kazurki powstałej z gruzów z okolicznych placów budowy w latach 70. i 80. XX wieku. Niedługo po otwarciu rozpoczęła się metamorfoza tego terenu. Po ponad dwuletnim opóźnieniu w parku pojawiły się nowe alejki, ścieżki rowerowe oraz plac zabaw. Posadzono tam też 300 drzew i 5 tys. mkw krzewów.

"Miasto przyjazne i wygodne do życia to również zielone miasto. Wiem o tym i dlatego wiele z moich 100 projektów dla Warszawy to realizacje na rzecz zieleni. Przebudowa ursynowskiego parku jest jednym z nich. Cieszę się, że będzie można znów w pełni korzystać z tego miejsca. Jest więcej drzew i udogodnień dla mieszkańców. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przekonają się o tym nie tylko osoby z tej dzielnicy, dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich na rodzinny piknik z okazji otwarcia przebudowanego parku, który odbędzie się 19 sierpnia" – mówił wówczas Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Toaleta za milion złotych na warszawskim Ursynowie

Metamorfoza była spektakularna, jednak niektórym mieszkańcom w nowym parku czegoś brakowało, a dokładniej toalety. Teraz warszawski Zarząd Zieleni ma zamiar wyjść naprzeciw tym potrzebom.

"Automatyczną toaletę w Parku Cichociemnych planujemy postawić najwcześniej w przyszłym roku – ustawimy ją w okolicach placu zabaw. Na ten moment nie jesteśmy wstanie określić konkretnej daty, gdyż będzie to zależało m.in. od terminu wykonania przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Koszt wykonania toalety typu ATM jest również zależny od jej odległości od przyłącza – szacunkowo kwota ta waha się między 700 tys. a 1 mln zł" - przekazała eska.pl Karolina Kwiecień-Łukaszewska z Zarząd Zieleni Warszawy.

Kontrowersje może budzić jednak koszt budowy toalety w parku. Miasto ma bowiem zapłacić za nią nawet milion złotych. Dla porównania jeszcze w 2017 roku Warszawa za taki obiekt płaciła 4 razy mniej. Wówczas koszt jednej toalety jednostanowiskowej wynosił 274 497 zł netto.

Tak wygląda Pole Mokotowskie po remoncie

To nie jest sterta gruzu, to lapidarium. Nietypowa instalacja na Ursynowie