Ochota

Trwa budowa osiedla TBS na Ochocie. Budowlańcy zagrodzili przystanek autobusowy

2024-03-29 14:16

Po wielu latach perturbacji budowa TBS na warszawskiej Ochocie w końcu ruszyła na całego. Na działce znajdującej się na skrzyżowaniu ulicy Banacha z Grójecką widać już fundamenty budynków zaprojektowanych przez biuro JEMS Architekci, choć realizacja inwestycji przebiega nie bez problemów. Kiedy bloki zostaną oddane do użytku?

Historia osiedla TBS na Ochocie zaczęła się już kilkanaście lat temu, jednak dopiero w zeszłym roku udało się podpisać umowę na jego budowę. Teraz praca wre. Droga projektu pracowni JEMS Architekci ze stołu kreślarskiego do realizacji była jednak wyjątkowo długa. Został on wyłoniony w konkursie zorganizowanym w 2009 roku przez TBS Praga Południe. Kontrowersje na Ochocie wywołał wówczas pomysł zabudowania pobliskiego targowiska.

Protesty kupców spowodowały, że zrezygnowano z pierwotnego pomysłu budowy obiektów wielofunkcyjnych i postanowiono stworzyć halę targową. Zaprojektowany przez JEMS Zieleniak został zrealizowany jako pierwszy w 2016 roku. Jednocześnie miała trwać budowa osiedla TBS, jednakże generalny wykonawca tej inwestycji zbankrutował, co spowodowało kolejne problemy. Później, w 2020 roku, gdy wydano pozwolenie na budowę osiedla, na drodze stanął ówczesny wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który uchylił je ze względu na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych. Miasto znalazło jednak sposób na obejście tej przeszkody i wykorzystało zapisy ustawy lex deweloper.

Osiedle TBS na Ochocie w końcu powstaje

Na podpisanie umowy na budowę TBS trzeba było poczekać jeszcze lata. W końcu nastąpiło to 7 listopada 2023 roku. Wówczas zawarto porozumienie z firmą ZAB-BUD, która została głównym wykonawcą inwestycji. Dotyczy ona budowy 205 lokali przy skrzyżowaniu ul. Banacha z Grójecką, a także ponad 2 tys. mkw. powierzchni usługowej oraz miejsc parkingowych: 78 w garażu i 19 na terenie nieruchomości. Zaplanowano wyposażenie nowych obiektów w fotowoltaikę oraz inne energooszczędne rozwiązania.

"W ubiegłym roku, gdy wybuchł kryzys energetyczny, Prezydent m.st. Warszawy postawił wszystkim jednostkom za zadanie ograniczenia energii, zarówno tej zużywanej na bieżąco, ale także przy nowych inwestycjach. W ślad za tym spółka we wszystkich inwestycjach mieszkaniowych obniżyła zużycie energii pierwotnej do poziomu, który jest o 30 proc. niższy niż obecne warunki techniczne tego wymagają. Pozwoli to wszystkim najemcom lokali miejskim obniżyć zużycie energii o połowę. Dzięki temu możemy skorzystać ze środków KPO. W przypadku takiej inwestycji jak na skrzyżowaniu ul. Banacha i Grójeckiej jest to niebagatelna kwota 19 mln zł" – powiedział wówczas Adam Godusławski, prezes zarządu TBS Warszawa Południe.

Budowlańcy zagrodzili mieszkańcom przystanek

Nowe osiedle na Ochocie ma powstać w 2026 roku. Wartość tej inwestycji to ponad 100 mln złotych. Obecnie prace nad realizacją inwestycji już trwają, a z ziemi wyrastają fundamenty nowych bloków. Całość nie przebiega jednak bez problemów. W ostatnich dniach mieszkańcy Ochoty skarżyli się na wykonawcę, który postanowił zagrodzić płotem przystanek autobusowy przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920, w taki sposób, że nie mogli oni schronić się pod wiatą, chociażby w czasie deszczu. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział w tej sprawie interwencję, płot ma zostać przesunięty jeszcze dziś, 29 marca.

Zobacz zdjęcia z budowy osiedla TBS na Ochocie. Wykonawca zagrodził przystanek autobusowy

Otworzyli nowy most w Warszawie. Wielkie tłumy na otwarciu nowej kładki dla pieszych i rowerzystów