Czyste kosze wpływają pozytywnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także na chęć skorzystania z pojemnika. Jego betonowa, nieregularna powierzchnia to wyzwanie dla ekipy porządkowej. Dlatego przy czyszczeniu najlepiej sprawdza się użycie myjki ciśnieniowej – woda dociera do każdego zakamarka, usuwa kurz, piach i ślady po jedzeniu. ZOM o porządek dba kompleksowo, dlatego razem z koszami zlecił mycie również chodników wokół nich.
Kosze bez bazgrołów
Oprócz mycia ZOM organizuje także czyszczenie specjalistyczne, które dotyczy koszy oszpeconych przez wandali. Do usunięcia bazgrołów pracownicy firm sprzątających używają nie tylko wody, ale także biodegradowalnych środków, które są w stanie poradzić sobie z farbami i sprejami. W tym roku ZOM wyczyścił z pseudograffiti już niemal 400 koszy.
Systematyczne porządki
Jesienne mycie koszy to kolejna taka czystościowa akcja przeprowadzana w mieście. Przed wakacjami w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego ZOM zlecił umycie 240 pojemników w Śródmieściu. A od wiosny, średnio raz w tygodniu, myte są kosze na Trakcie Królewskim i wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.
Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za 12 000 z około 27 000 ulicznych koszy na śmieci w Warszawie. Pozostałe są opróżniane na zlecenie innych zarządców, m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Terenów Publicznych i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Źródło: Materiały prasowe