Inwestycje

Trwa remont Sali Kongresowej. Jak dziś wygląda w środku? Kiedy koniec prac?

Sala Kongresowa w Warszawie przechodzi zasłużony remont. W połowie sierpnia zdjęcia ze środka obiektu pokazał w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przekazał przy tym również, kiedy powinny zakończyć się intensywne prace.

Sala Kongresowa w Warszawie - kiedy zakończenie remontu?

Stołeczny ratusz podpisał umowę na remont Sali Kongresowej w listopadzie 2023 r. Wtedy też ruszyły prace, które polegały na dokończeniu rozpoczętej wcześniej modernizacji słynnego obiektu.

Jak przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, zgodnie ze stanem na sierpień 2024 r. wewnątrz kontynuowane są obecnie prace remontowe i konserwatorskie. Sam remont powinien natomiast zakończyć się pod koniec 2026 r., czyli - zgodnie z zapowiedzią urzędu miasta - trzy lata po podpisaniu umowy.

Sala Kongresowa w Warszawie - wyboista historia remontu

Sala Kongresowa została zamknięta na potrzeby remontu w 2014 r. Prace miały zająć trzy lata, jednak nie zostały ukończone z powodu ogłoszenia upadłości przez wykonawcę. W 2017 r. ogłoszono więc przetarg na nową koncepcję modernizacji. Później, po wielu wybojach okazało się jednak, że pieniądze zabezpieczone na remont wcale na niego nie wystarczą.

Ostatecznie na początku listopada 2023 r. udało się podpisać umowę z nowym wykonawcą - konsorcjum Adamietz Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner). 

- Za trzy lata otworzymy nową Salę Kongresową. Prace remontowe obejmą nie tylko salę koncertową, ale sześć kondygnacji obiektu - jedną podziemną, dwie techniczne i trzy użytkowe. Wyremontujemy też dwie sale konferencyjne, dwanaście saloników, klub i zaplecze gastronomiczne, co pozwoli nam na poszerzenie oferty wydarzeń odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki - powiedział wówczas Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki.

Prace remontowe wyceniono na ponad 393 milionów zł. Obejmują one kompleksową modernizację obiektu wraz z jego zapleczem. Jak zapowiedział ratusz, pojawi się tam infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji, a sala zostanie dostosowana do obecnych przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych.

- Modernizacja jednej z najbardziej kultowych sal widowiskowych w Polsce pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń technik audiowizualnych, mechaniki scenicznej oraz oświetlenia, a także zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Planowany jest montaż prawie 2600 nowych foteli oraz zwiększenie odległości między rzędami i poszerzenie przejść. Do 168 zostanie powiększona liczba toalet, których do tej pory było zaledwie 29. Także liczba garderób się zmieni z 35 na 75. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Historyczne, zabytkowe wnętrza zostaną wzbogacone o nowoczesne rozwiązania - wyjaśnili urzędnicy.

Warszawa rozszerza strefę płatnego parkowania! Kierowcy zapłacą krocie