Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda Curtis Plaza. 28 maja 2024 roku rozpoczęła się rozbiórka legendarnego biurowca. Obecnie niemal połowa budynku została zamieniona w gruzy. Bramki odgradzające plac rozbiórki zaczynają pokrywać się graffiti. Zobaczcie naszą galerię, w której udokumentowaliśmy to, co się aktualnie dzieje z Curtis Plazą.
Historia budynku Curtis Plaza. Kultowy biurowiec z lat 90.
Biurowiec Curtis Plaza przy ul. Wołoskiej 18 w Warszawie został oddany do użytku w 1992 r. Wybudowanie budynku zainicjował biznesmen Zbigniew Niemczycki. Jako jeden z pierwszych inwestorów dostrzegł potencjał Służewca Przemysłowego. Biurowiec zaprojektowali architekci Romuald Welder i Mirosław Kartowicz. Biało-niebieska elewacja była znakiem nowości. Curtis Plaza wyróżnił się innowacyjnym rozwiązaniem, gdyż jako jeden z pierwszych kraju został pomyślany jako przestrzeń typu open space.
Przez jakiś czas nawet przystanki komunikacji miejskiej na skrzyżowaniu ul. Wołoskiej i Domaniewskiej nosiły nazwę słynnego biurowca. Curtis Plaza stanowił początek ogromnej transformacji całej okolicy.
Co się stanie z charakterystycznym Mordorem? Dzielnicę czekają ogromne zmiany
Służewiec funkcjonował jako ośrodek przemysłu od lat 50-tych do 90-tych. Wraz ze zmianą ustroju w Polsce, zabudowa przemysłowa na Służewcu była wyburzana, a na jej miejscu zaczęły powstawać biurowce. Przez lata w tej okolicy działały głównie korporacje. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano, że takie rozwiązanie wcale nie ułatwia mieszkańcom codziennego życia.
Zmiany, które zachodzą w tej okolicy, są związane nie tylko z infrastrukturą. Z czasem powstaje coraz więcej terenów zielonych, a Mordor nie jest już tak zdominowany przez korporacje. Biurowce, których nie da się już zmodernizować i dopasować do współczesnych wymagań, są burzone. W okolicy z czasem powstanie więc zapewne więcej osiedli mieszkalnych, sklepów i innych potrzebnych usług.