budowa

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Trwa wyścig z czasem planujących budowę. Powodem zmiany w przepisach

2025-02-18 15:51

Po uchwalonej w 2023 r. zmianie przepisów gminom nadano obowiązek opracowania do końca 2025 r. planu ogólnego, zastępującego w znacznej mierze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jak informują branżowe media, w związku z tym już wkrótce liczne działki budowlane mogą utracić swój obecny status. Aktualnie inwestorzy spieszą się więc z wnioskami o wydanie warunków zabudowy na "starych" zasadach.

Zmiany w przepisach - gminy muszą opracować plany ogólne 

Jak wspomnieliśmy, z powodu wprowadzonych w 2023 r. zmian w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestorów i właścicieli działek, ale również samorządy czekają spore zmiany. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami do ostatniego dnia 2025 r. gminy muszą przygotować plan ogólny, na podstawie którego wydawane będą decyzje o warunkach zabudowy. Dokument ten będzie miał również znaczenie w kontekście uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Samorządy w przeszłości krytykowały już tempo wprowadzanych zmian, jednak długo nie udawało im się wpłynąć na ustawodawcę.

Co ciekawe, rząd ostatecznie ugiął się pod tą presją. W połowie lutego 2025 r. przekazano, że lokalne władze zyskają więcej czasu na przygotowanie ogólnych planów. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ukazał się już projekt dotyczącej tej kwestii nowelizacji, który zakłada przeniesienie granicznego terminu z 1 stycznia na 30 czerwca 2026 r. Planowany termin przyjęcia projektu określono na I kwartał 2025 r.

Warunki zabudowy po nowemu

Jednocześnie warto również pamiętać, że w ramach modyfikacji przepisów zmienić ma się termin obowiązywania warunków zabudowy. Dziś wydane warunki obowiązują bezterminowo lub do chwili uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Od 2026 r. będą natomiast ważne jedynie przez pięć lat.

"Jeśli mamy plany budowlane, warto wystąpić z wnioskiem o jej (decyzji o warunkach zabudowy - red.) wydanie na konkretną inwestycję na danej działce przed 1 stycznia 2026 r. (nie trzeba mieć w ręku prawomocnej wuzetki, wystarczy złożony wniosek). Warto to zrobić wcześniej, jeszcze przed opracowaniem przez gminę planu ogólnego, ponieważ nasz wniosek może zostać w nim uwzględniony" - wyjaśniał serwis muratordom.pl jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd planowanych zmian w terminach.

Trwa wyścig z czasem

Należy zaznaczyć, że poza opisanym wyżej terminem modyfikacji ulegnie podstawa wydawania warunków zabudowy - te obejmą bowiem jedynie działki z obszarów uzupełnienia zabudowy, które (dobrowolnie) zostaną określone w planie ogólnym. Docelowo krok ten ma pozwolić na lepsze rozplanowanie zabudowy. W rzeczywistości, jak czytamy we wspomnianym medium, "może się tak stać, że po zmianie prawa na działce kupionej z myślą o budowie domu nie będzie można zrealizować planowanej inwestycji".

Aby nie skomplikować swojej sytuacji, wielu inwestorów stara się obecne jak najszybciej złożyć wnioski o wydanie warunków zabudowy, funkcjonujące jeszcze na starych zasadach. Jak jednocześnie informuje prawo.pl, niektóre gminy zdecydowały o zawieszeniu wydawania WZ, gdyż rozpoczęły już prace nad opisywanym wyżej planem ogólnym.

Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną