Liczenie głosów z urny wyborczej 18.05.2025

i

Autor: PAP/Andrzej Jackowski

Wybory prezydenckie 2025

Trzaskowski poza podium i kandydat z 7 głosami. Ciekawostki wyborcze z Mazowsza

2025-05-19 11:47

Poznaliśmy już pełne wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z przewidywaniami, aby wyłonić zwycięzcę potrzebna będzie II tura głosowania. My sprawdzamy jak 18 maja zagłosowało Mazowsze - gdzie padły najbardziej nieoczywiste i zaskakujące wyniki?

Spis treści

  1. Wybory prezydenckie - ciekawostki wyborcze z województwa mazowieckiego
  2. Wyniki I tury wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie - ciekawostki wyborcze z województwa mazowieckiego

I tura wyborów prezydenckich za nami. W niedzielę 18 maja Polacy poszli do urn i wskazali swoich kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Wybraliśmy najciekawsze rezultaty wyborcze z obwodów wyborczych znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Gmina z rekordową frekwencją: Aż 83,15% uprawnionych do głosowania wyborców poszło do urn w gminie Michałowice w powiecie pruszkowskim. To najwyższy wynik spośród gmin w skali całego województwa. Pod względem kolejności na podium wyniki w Michałowicach pokryły się z tymi ogólnopolskimi: pierwsze miejsce zajął Rafał Trzaskowski z wynikiem 44,77%, drugi był Karol Nawrocki (20,65%) a trzeci Sławomir Mentzen (10,28%).

Tu Trzaskowski był poza podium: Rafał Trzaskowski wygrał I turę zarówno w skali kraju, jak i województwa mazowieckiego, jednak na Mazowszu były dwa powiaty, w których kandydat Koalicji Obywatelskiej nie zdołał nawet zająć miejsca w pierwszej trójce. Były to powiaty łosicki i siedlecki - w obu Trzaskowski zajął czwarte miejsce przegrywając z kandydatami prawicowymi (Nawrockim, Mentzenem i Braunem).

Tutaj nie byłoby drugiej tury: Gdyby o wyniku wyborów prezydenckich mieliby decydować jedynie wyborcy z warszawskiego Wilanowa to II tura byłaby niepotrzebna. 18 maja Rafał Trzaskowski zdobył tam bowiem ponad połowę wszystkich głosów, uzyskując wynik na poziomie 53,92%. Karol Nawrocki znalazł się daleko w tyle z wynikiem 12,26% (trzeci był Sławomir Mentzen z poparciem 7,98%.

Z kolei gdyby wynik wyborów ogólnopolskich zależał od mieszkańców powiatu przysuskiego to również II tura byłaby zbędna, bo Karol Nawrocki uzyskał tam 54,73%. Drugi był Sławomir Mentzen (16,29%), a dopiero trzeci Rafał Trzaskowski (11,95%).

Tylko 7 głosów: Wielkim przegranym wyborów prezydenckich jest Marek Woch reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców. W skali województwa polityk zajął ostatnie miejsce z wynikiem zaledwie 0,09%. W dwóch powiatach nie zdołał on zebrać nawet dziesięciu głosów poparcia - w gostynińskim zdobył ich 9, a w szydłowieckim poparło go tylko 7 wyborców.  

Wyniki I tury wyborów prezydenckich

W poniedziałek 19 maja rano poznaliśmy pełne wyniki głosowania w I turze wyborów na prezydenta Polski. Do II tury przeszli Rafał Trzaskowski, na którego głos oddało 6 147 797 Polaków (31,36%) oraz Karol Nawrocki - 5 790 804 (29,54%). Frekwencja - 67,31%.

Bardzo podobne były wyniki w województwie mazowieckim, gdzie Rafał Trzaskowski zdobył 31,52% głosów, a Karol Nawrocki 29,53%. Frekwencja była tu jednak wyższa niż w skali kraju i wyniosła 73,40%.

Obaj kandydaci zmierzą się w II turze, która odbędzie się w niedzielę 1 czerwca.

Ostatnie Pokolenie okupuje siedzibę sztabu Trzaskowskiego dzień po wyborach 19.05.2025:

IDŹMY NA WYBORY