Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Twórcy portalu wazymyglosy.pl mieszkają w Warszawie i za granicą. To dwa okręgi, gdzie przełożenie pojedynczego głosu na mandat poselski jest najmniejszy. Z tego powodu postanowili stworzyć swoją stronę. - Nie mamy żadnych rekomendacji. Operujemy na liczbach, które były w ostatnich wyborach w 2019 roku - wyjaśniał w rozmowie z reporterem Radia Eska Igor Borowski, współtwórca strony, który stworzył ją z Jakubem Strzyżewskim. Na ich portalu zwolennicy opozycji mogą sprawdzić, w jakiej miejscowości ma poparcie partia rządząca i tam zagłosować - i odwrotnie. Wazymyglosy.pl odwiedziło do początku października ponad 100 tys. osób.
Podobna inicjatywa to wybierztak.pl. Na stronie opisano kilka strategii głosowania, tak by maksymalnie wspomóc komitety opozycyjne: KO, Trzecią Drogę i Lewicę.
- Właściwym sposobem rozwiązania tego problemu jest po prostu uchwalenie zmieny w Kodeksie wyborczym, która by to wyrównywała - podsumował Adam Gendźwiłł, członek zespołu ekspertów wyborczych Fundacji Batorego.
Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania. Do kiedy trzeba złożyć?
Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, muszą do wtorku 10 października zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Osoba, która w dniu wyborów będzie przebywać (na terenie Polski) w innym miejscu, niż adres zameldowania na pobyt stały lub adres stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w terminie do 12 października (czwartek).
Współpraca: Daniel Chaliński, Radio Eska
Protest studentów na Uniwersytecie Warszawskim: