Powstanie Warszawskie - szlak przez kanały
W czasie Powstania Warszawskiego wyodrębniło się na mapie stolicy wiele punktów oporu, które zdołali opanować powstańcy. Przedzielone one jednak były przez obszary kontrolowane przez Niemców. Aby zapewnić komunikację pomiędzy tymi rejonami zdecydowano się na użycie podziemnych kanałów miejskich. Te rzecz jasna nie były przystosowane do zostania szlakiem komunikacyjnym dla ludzi, ale w obliczu blokady naziemnej było to jedyne wyjście.
Z czasem kanały przejęły także rolę środka ewakuacji dla zdobywanych przez Niemców kolejnych części miasta. Z tą historią wiąże się wielki dramatyzm i przerażające szczegóły, które ukazują skalę poświęcenia i ofiary, jaką złożyli powstańcy warszawscy dla ukochanego miasta.
Powstanie Warszawskie - gdzie są włazy do kanałów?
Włazy kanalizacyjne, którymi powstańcy schodzili do podziemi lub wychodzili na powierzchnię znajdowały się w kilku dzielnicach miasta. Co dziś jest w tych miejscach? Ile włazów możemy obecnie oglądać?
Przygotowaliśmy galerię zdjęć ukazującą to, jak obecnie wyglądają miejsca, które w 1944 roku wiązały się z dramatyczną walką o przetrwanie powstańców.
Wejścia do kanałów w powstaniu warszawskim. Galeria zdjęć - obecny stan: