Reakcje na wyświetlenie Wąsika i Kamińskiego na pomniku AK
Prezydent stolicy zaznaczył, że pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego to miejsce pamięci o bohaterach walki o wolną, niepodległą Polskę. - Miejsce przypominające nam o tym, że Polacy byli zdolni budować państwo i jego instytucje nawet w najtrudniejszych czasach i warunkach. Na wojenne tu i teraz, a także na przyszłość - ocenił.
- Wyświetlanie na tym pomniku wizerunków prawomocnie skazanych przestępców, którzy swoją działalnością polityczną przyczyniali się przede wszystkim do niszczenia państwa prawa i podważania zaufania obywateli do państwowych instytucji, to zniewaga dla pamięci o prawdziwych bohaterach - podkreślił.
Swoje zdanie przedstawiły też Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. Grodzka i Krystyna Zachwatowicz-Wajda ps. Czyżyk, powstańcy warszawscy. Ich stanowisko przekazał na platformie X poseł KO Michał Szczerba.
- My, żyjący jeszcze żołnierze Armii Krajowej z największym oburzeniem i rozpaczą przyjęliśmy fakt wyświetlenia na pomniku AK przed Sejmem w Warszawie dużego obrazu z wizerunkami skazanych prawomocnie przestępców i zrównanie ich z naszą walką o Polskę - napisali powstańcy.
W niedzielę poseł Szczerba zapowiedział zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa znieważenia pomnika AK i Polskiego Państwa Podziemnego. - Jako warszawski poseł złożę [...] na ręce p.o. Prokuratora Krajowego pana Jacka Bilewicza zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa znieważenia pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego (art. 261 Kodeksu Karnego) i znajdującego się na nim znaku Polski Walczącej, który jest od 2014 roku pod ustawową ochroną - poinformował Szczerba na platformie X.
Szczerba dołączył do wpisu zdjęcie z niedawnej manifestacji, zorganizowanego przez PiS "Protestu Wolnych Polaków", na którym widać pomnik AK i Polskiego Państwa Podziemnego z wyświetlonymi na nim wizerunkami i napisem: "Solidarni z Kamińskim i Wąsikiem".
Spotkanie Andrzej Duda - Donald Tusk - zobacz zdjęcia: