Z regionu

Twierdza Modlin będzie tętnić życiem. Nowa opcja przyciągnie tłumy

2025-04-06 20:27

Twierdza Modlin to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Mazowszu. Dawniej był to obiekt o charakterze wojskowym. Dziś jego przeznaczenie zmieniło się diametralnie - poza pełnieniem funkcji turystycznej, znajduje się tam przestrzeń do przeprowadzania różnych gal i wydarzeń. Dzięki temu Twierdza będzie mogła przyciągać jeszcze większe tłumy.

Twierdza Modlin miejscem do organizowania wydarzeń

Twierdza Modlin zyskała zupełnie nową funkcję - od niedawna można tam organizować różnego rodzaju wydarzenia. Umożliwia to m.in. namiot, który pomieści nawet 12 tysięcy osób. To największy tego typu obiekt w Polsce. Oprócz tego właściciele Twierdzy udostępniają dziedziniec koszar obronnych. Tam zaplanować można różne eventy na świeżym powietrzu z widownią na nawet 30 tysięcy osób.

Twierdza Modlin to jednak nie tylko miejsce do hucznych widowisk - to także przestrzenie do kameralnych wydarzeń. Właściciele udostępniają m.in. taras widokowy na Wieży Czerwonej czy Muzeum Twierdzy Modlin. - Stworzyliśmy przestrzeń, która redefiniuje rynek eventowy w Polsce. To miejsce nie tylko na największe wydarzenia, ale także na prestiżowe gale, konferencje i produkcje filmowe. Twierdza Modlin może teraz tętnić życiem eventowym przez cały rok - mówi Paulina Prusiecka, współodpowiedzialna za projekt.

Unikalnymi elementami twierdzy są przede wszystkim:

  • koszary obronne o długości 2,3 km, stanowiące najdłuższy budynek w Europie, które mogły pomieścić ponad 20 000 żołnierzy,
  • jedyne w swoim rodzaju XIX-wieczne fortyfikacje,
  • wyjątkowy klimat, który przyciągnął wielu twórców filmowych (na terenie twierdzy nakręcono wiele filmów i seriali).

Historia Twierdzy Modlin

Wojskowy obiekt powstał za czasów Napoleona, który podjął decyzję o budowie twierdzy w XIX wieku. Francuski wojskowy i polityk uznał Modlin za kluczowe miejsce dla obrony północnej Europy. Podczas wojny francusko-rosyjskiej twierdza broniła się niemal rok. W 1813 roku Modlin znalazł się w rękach Rosjan. Za czasów ich panowania na tych ziemiach postanowiono o rozbudowie twierdzy. Była ona oczkiem w głowie cara Mikołaja I.

Po I wojnie światowej twierdza Modlin przeszła we władanie Polski. Odegrała dużą rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej - zorganizowano tam ośrodek mobilizacyjny i szpital. Z kolei po II wojnie światowej obok twierdzy wybudowano lotnisko dla żołnierzy. Dziś w tym miejscu znajduje się port lotniczy Warszawa-Modlin. Ostatni żołnierz opuścił koszary twierdzy w 2019 roku. Już wtedy obiekt przeszedł w prywatne ręce, a obecnie jest przestrzenią do organizacji wydarzeń oraz atrakcją turystyczną.

Zobacz, jak obecnie wygląda twierdza Modlin na zdjęciach:

Pociąg będzie dojeżdżał do lotniska w Modlinie! Urzędnicy podpisali umowę