Warszawa. Tramwaj do Wilanowa. Rafał Trzaskowski

i

Autor: Eliza Makowska | "Super Express" Warszawa. Tramwaj do Wilanowa. Rafał Trzaskowski

Polityka

Tych czworo polityków chce zastąpić Trzaskowskiego. Czy jest wśród nich nowy prezydent Warszawy? Nieoficjalne doniesienia

2024-11-04 12:19

Im bliżej przyszłorocznych wyborów prezydenckich tym bardziej zagęszcza się atmosfera wokół Rafała Trzaskowskiego. Według wszelkich sondaży jest on liderem wyścigu do Belwederu. Kto ma szansę zastąpić go w roli włodarza Warszawy, gdyby został wybrany kolejnym prezydentem RP? W grze są obecnie cztery nazwiska.

Spis treści

  1. Kto za Trzaskowskiego? W grze są cztery nazwiska
  2. Potencjalni następcy Trzaskowskiego - kim są? Przedstawiamy ich sylwetki
  3. Wybory prezydenckie 2025 - kiedy? Kto kandyduje?

Kto za Trzaskowskiego? W grze są cztery nazwiska

Choć Rafał Trzaskowski nie został jeszcze ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskie na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach to wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Obecny prezydent Warszawy jest liderem niemal wszystkich sondaży przedwyborczych, w 2020 roku zresztą brał już udział w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Przegrał wówczas w II turze z Andrzejem Dudą o zaledwie 400 tysięcy głosów. 

Na początku grudnia KO oficjalnie ma ogłosić swojego kandydata w wyborach prezydenckich i wszystko wskazuje na to, że będzie nim właśnie Rafał Trzaskowski. W związku z tym coraz poważniejsze staje się pytanie, kto ma szansę zastąpić Trzaskowskiego w roli prezydenta stolicy, w razie jego wygranej w elekcji ogólnopolskiej.

Jak donosi RMF FM w grze są cztery nazwiska polityków Koalicji Obywatelskiej. Na następcę Trzaskowskiego typowani mają być: Aleksandra Gajewska, Barbara Nowacka, Wioletta Paprocka-Ślusarska i Marcin Kierwiński. 

Potencjalni następcy Trzaskowskiego - kim są? Przedstawiamy ich sylwetki

  • Aleksandra Gajewska (ur. 1989) - posłanka na Sejm IX i X kadencji, od 2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2010-2019 radna Warszawy. W wyborach do rady w 2018 roku uzyskała najlepszy indywidualny wynik w mieście.
  • Barbara Nowacka (ur. 1975) - od 2016 liderka centrolewicowej Inicjatywy Polska, posłanka na Sejm IX i X kadencji, od 2023 minister edukacji w trzecim rządzie Donalda Tuska. 
  • Wioletta Paprocka-Ślusarska (ur. 1983) - radna Sejmiku Mazowieckiego, wiceprzewodnicząca Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, szefowa sztabu KO w wyborach parlamentarnych 2023 roku. 
  • Marcin Kierwiński (ur. 1973) - wicemarszałek województwa mazowieckiego (2010–2011), poseł na Sejm RP VII, VIII, IX i X kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji (2024), minister spraw wewnętrznych i administracji w trzecim rządzie Donalda Tuska (2023–2024) i minister-członek Rady Ministrów w tym samym gabinecie (od 2024). 

Wybory prezydenckie 2025 - kiedy? Kto kandyduje?

Wiosna 2025 roku odbędą się w Polsce powszechne wybory prezydenckie. Z uwagi na fakt, że dobiega końca II kadencja na tym stanowisku Andrzeja Dudy, polityk ten nie będzie mógł kandydować.

Póki co główne siły polityczne nie podały nazwisk osób, które mają ich reprezentować. Swój start ogłosił póki co tylko Sławomir Mentzen, współprzewodniczący Konfederacji.

Wykopaliska na placu przed Domem pod Orłami w Warszawie:

TRZASKOWSKI ZMIERZY SIĘ Z CZARNKIEM? Prof. Flis: Czarnek działa jak płachta na byka!