Jeszcze przez niecały tydzień przedsiębiorcy mogą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Termin mija 22 maja. Obowiązek ten spełniło już ponad 640 tys. płatników – poinformował w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zwrot składki zdrowotnej z ZUS - kto dostanie? Jakie są terminy?
Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.
Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.
Rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące.
Czytaj również: Itaka wprowadza ubezpieczenie od deszczu. Ile pieniędzy można otrzymać?
Kto nie dostanie pieniędzy z ZUS?
Jak niestety zwracają uwagę dziennikarze Money.pl, różnego rodzaju luki i kruczki prawne mogą ostatecznie doprowadzić do tego, że nawet uprawnieni pieniędzy nie dostaną. Dlaczego?
Po pierwsze, niektórzy z nich mogą po prostu zapomnieć o złożeniu wniosku, a bez niego wyznaczone kwoty nie zostaną wypłacone. Niestety, w ostatnim czasie niektórzy przedsiębiorcy zgłaszali spore problemy techniczne z ZUS PUE. Choć te w teorii zostały już rozwiązane, mogły utrudnić niektórym życie. Można przypuszczać, że przy dużych przerwach w działaniu systemu ZUS podejdzie do terminów nieco bardziej elastycznie, jednak nie jest to pewne.
Dodatkowo na problemy mogą natrafić ci z zaległościami na koncie płatnika oraz osoby dokonujące korekty dochodu. Przedsiębiorcy mają na to pięć lat, jednak samo złożenie wniosku może zostać wykonane jedynie do 1 czerwca tego roku. Kłopoty czekają również chociażby tych, którzy podpięli pod swoje konto płatnika niewłaściwy numer konta bankowego.
Zobacz galerię - Nowa sortownia Poczty Polskiej: