Zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Uciekły przed wojną do Polski. Teraz chcą pomagać innym

2022-04-13 9:12

Trzy psychoterapeutki z Kijowa będą pomagać swoim rodakom. Pracownia Terapii i Rozwoju udzieli im swoich gabinetów przy ulicy Wilczej 31 i pomoże w zorganizowaniu infolinii z rejestracją. Teraz potrzebne są fundusze na wynagrodzenie dla terapeutek.

Tajemnicze światła na niebie w Warszawie. Mieszkańcy byli w szoku! Co to jest?!

Pomoc w ojczystym języku

Trzy psychoterapeutki trafiły do Warszawy dzięki pani Annie z Pracowni Terapii i Rozwoju, która od lat jeździła do Kijowa na szkolenia. Pracownia udostępniła im pomieszczenia, a Fundacja eF Kropka zorganizowała zbiórkę, której celem jest zgromadzenie pieniędzy na wynagrodzenia. Sesje prowadzone są w języku ukraińskim, ale nie tylko to jest ułatwieniem dla uciekinierów i uciekinierek - Bariera językowa jest zawsze istotna w kontakcie psychoterapeutycznym, bo trzeba zrozumieć różne niuanse - mówi prezes fundacji eF Kropka, Jerzy Kłoskowski - One same są też uchodźczyniami, więc mają też osobiste doświadczenie z tej tragedii. To też jest coś, co może zbliżać i pomagać.

Sesje terapeutyczne dla uchodźców z Ukrainy są bezpłatne. - Przeprowadzenie się do innego kraju jest bardzo trudne psychologicznie, a tutaj jeszcze w takich warunkach. Dlatego jesteśmy tutaj, aby pomagać ludziom - mówi Hanna Chatchenko, jedna z psychoterapeutek. Jednak ona i jej koleżanki muszą się też mieć z czego utrzymać. Dlatego fundacja uruchomiła zbiórkę na ich wynagrodzenia, którą znaleźć można pod TYM ADRESEM

Terapeutki przyjmują do południa przez trzy dni w tygodniu: poniedziałek, czwartek i piątek. Informacje o aktualnych godzinach i wolnych terminach można uzyskać pod numerem 535 880 065.

Zobacz też: Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?

Nie tylko sesje terapeutyczne

Fundacja eF Kropka ze swoją pomocą chce pójść znacznie dalej i zaopiekować się także osobami z Ukrainy, które już przed ucieczką do Polski zmagały się z kryzysem psychicznym. - Właściwie nie ma oddziału w szpitalu psychiatrycznym w Warszawie, w którym by nie było jednej lub więcej osób z Ukrainy - przyznaje prezes fundacji eF Kropka, Jerzy Kłoskowski. Miejscem, w którym mogłyby one znaleźć pomoc, miałby być nowy lokal fundacji przy ulicy Ożarowskiej.

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!