Ul. Chmielna do przebudowy
- Ogłaszamy przetarg na zmianę ulicy Chmielnej, która dzisiaj nie wygląda tak, jak powinna, którą chcielibyśmy oddać w ręce mieszkańców - powiedział Rafał Trzaskowski.
Przypomniał też, że projekt nowej ulicy Chmielnej wzbudzał kontrowersje. - Chciałbym podziękować wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków za to, że w końcu doszliśmy do kompromisu i że będziemy mogli tę ulicę całkowicie zmienić. Ta ulica ma wyglądać zupełnie inaczej i stać się kolejnym miejscem reprezentacyjnym i wpisać się w koncepcję Nowego Centrum Warszawy - zaznaczył.
Przypomniał, że równolegle ze zmianą wyglądu ulicy Chmielnej, zmieniać się będzie plac Centralny, kończą się też prace przy budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Całe centrum miasta ma szansę się zmienić na miejsce, które będzie funkcjonalne, które będzie służyło wszystkim warszawiakom. Połączymy istniejące wyspy aktywności w jeden, scalony organizm, który będzie funkcjonał tak, że wszyscy będą mogli z niego skorzystać - powiedział prezydent Warszawy.
- Chmielna będzie się zmieniać. Prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami, uspokajamy ich, że te ogródki, które są na ulicy Chmielnej, będą zamykane tylko i wyłącznie w momencie, gdy ruszą już prace remontowe. Tak, żeby ta ulica mogła dalej funkcjonować do momentu remontu - obiecał.
Czytaj również: Wyjątkowa atrakcja z okazji Dnia Dziecka. Na tory ruszą zabytkowe tramwaje
Jak dokładnie będą wyglądały prace?
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że sama inwestycja nie powinna być mocno uciążliwa, z tego względu, że głównie chodzi tu o wymianę nawierzchni na bardziej dostosowaną do charakteru ulicy oraz o nasadzenia szpalerów drzew.
Zaznaczył, że do przebudowany zostanie również fragment ulicy Brackiej od placu Pięciu Rogów do Alei Jerozolimskich. projekt zostanie podzielony na trzy etapy: pierwszy - między placem Pięciu Rogów a Nowym Światem, drugi: między placem a pasażem Wiecha i trzeci to odcinek ulicy Brackiej.
Ulica Chmielna jest traktowana jako strefa zamieszkania, z ograniczonym ruchem samochodowym dla mieszkańców i dostaw. Wiceprezydent zapowiedział, że prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku na ulicy Chmielnej i w okolicy będą montowane specjalne wysuwane słupki.
Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe. Łącznie na Chmielnej znajdą się 64 szt. różnego rodzaju elementów małej architektury – krzeseł miejskich, ławek i ław.
Wprowadzona zostanie zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej, a także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych.
Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową. Poprawa jakości i zieleni obejmować będzie także tereny skwerów przylegających do ulicy.
Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.
Prezydent Warszawy liczy na współpracę w zakresie utrzymania efektów remontu i ochronę okolicy przed ponowną dewastacją przez m.in. grafficiarzy. Łącznie na ul. Chmielnej znajduje się 36 budynków. Tylko jeden z nich stanowi własność Miasta (Chmielna 15) i tylko wobec niego może ono samodzielnie działać przeciw graffiti. W pozostałych przypadkach potrzeba wspólnego działania – wraz z władzami dzielnicy.
Czytaj również: Nowy park powstanie na Mokotowie między biurowcami. Zieleń dla pracujących
Rusza przetarg
Przetarg na modernizację ul. Chmielnej wystartuje w najbliższy piątek, 2 czerwca, a oferty można składać do końca czerwca. Zwycięzca przetargu powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Ratusz szacuje, że prace budowlane ruszą około miesiąc po wyłonieniu wykonawcy, czyli wraz z początkiem września. Wszystkie prace remontowe powinny się zakończyć do 31 maja 2024 r.
Miasto zarezerwowało na przebudowę ulicy Chmielnej 24 mln zł. Jak zapewnił wiceprezydent Warszawy, z obserwacji rynku wynika, że te ceny mogą być niższe.