tramwaj

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS, Archiwum prywatne

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ulicami Warszawy będzie jeździł pusty tramwaj. O co chodzi?

2025-01-27 9:26

W poniedziałek 27 stycznia ulicami Warszawy przejedzie niezwykły tramwaj. Nie zabierze on jednak żadnych pasażerów. Samotnie przemierzy centrum stolicy, a jego widok z pewnością zrobi wrażenie na przechodniach. O co chodzi w tej inicjatywie?

Spis treści

  1. Pusty tramwaj na ulicach Warszawy 27.01.2025
  2. Pusty tramwaj w Warszawie - gdzie i o której będzie można go zobaczyć? Trasa i godziny przejazdu
  3. Holokaust - ile osób zginęło? Liczba ofiar

Pusty tramwaj na ulicach Warszawy 27.01.2025

W poniedziałek 27 stycznia w Polsce i na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji w mieście odbędzie się wiele ważnych wydarzeń i uroczystości. Jednym z najbardziej niezwykłych będzie przejazd ulicami Warszawy pustego tramwaju. To nowa stołeczna tradycja, która trwa już od kilku lat.

Pusty tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida ma symbolizować żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy stracili życie wskutek terroru II wojny światowej. To nie tylko akt pamięci o przeszłości, ale też ważne ostrzeżenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Pusty tramwaj w Warszawie - gdzie i o której będzie można go zobaczyć? Trasa i godziny przejazdu

Pusty, stołeczny tramwaj będzie kursować w godzinach 12-18 następującą trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

W obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu można także włączyć się w inny, wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy o godzinie 18 zapalić świecę w oknie swojego domu i w ten sposób oddać hołd zamordowanym w czasie ostatniej wojny.

Główne warszawskie obchody Dnia Pamięci o Holocauście odbędą się pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej) o godzinie 13.

Holokaust - ile osób zginęło? Liczba ofiar

Holokaust był zorganizowanym ludobójstwem przeprowadzonym w czasie II wojny światowej przez niemiecką III Rzeszę. W wyniku tej zbrodniczej operacji życie straciło około 6 milionów europejskich Żydów więzionych w gettach i obozach zagłady. Szacuje się, że nawet połowę z tej liczby stanowili polscy Żydzi.

27 stycznia jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To właśnie tego dnia w 1945 roku doszło do wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym wymordowano ponad milion osób - głównie Żydów, ale też Polaków i przedstawicieli innych nacji. Zginęli tylko dlatego, że byli innej narodowości niż ich oprawcy.

Światełko do Nieba 2025 w Warszawie. Tak wyglądał finał WOŚP:

Delegacje międzynarodowe zjeżdżają się do Krakowa