Decyzją kapituły słowem roku 2023 r. została "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu znalazły się "wybory", zaś trzecie miejsce ex aequo zajęły słowa "inflacja" oraz "posłanka".
Kapituła konkursu zgłosiła również takie słowa, jak: marsz, marszałek rotacyjny, ministra, opozycja oraz patodeweloperka.
"Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki lub częściej skomplikowany program komputerowy, zespół algorytmów, które wykonują działania tak, jak człowiek inteligentny. Nie rozstrzygamy tu, czy takie programy jak Chat GPT rzeczywiście działają inteligentnie, czy tylko naśladują i dopasowują dane. Język przyznaje im tę pierwszą zdolność. W języku angielskim połączenie artifficial intelligence pojawia się w latach pięćdziesiątych, w polszczyźnie sztuczna inteligencja pojawiło się w latach osiemdziesiątych – oczywiście u Lema (w powieści Fiasko) – a upowszechniło się w prasie w latach dziewięćdziesiątych. W języku polskim ten termin budzi bogatsze skojarzenia niż w angielskim, ponieważ sama inteligencja to po polsku nie tylko zdolność myślenia, lecz i grupa ludzka. Wśród najczęstszych dwudziestowiecznych kolokacji rzeczownika inteligencja są nie tylko przymiotniki nieprzeciętna, emocjonalna czy właśnie sztuczna, ale i katolicka, postępowa czy wielkomiejska"- tłumaczy Prof. Marek Łaziński z UW.
Znamy słowo roku 2023 według internautów
Z kolei w plebiscycie internautów zwyciężyło słowo "wybory". Drugie miejsce zajęła "sztuczna inteligencja", zaś na trzecim znalazła się "inflacja". W głosowaniu więcej niż sto głosów zebrały także słowa: patodeweloperka, granatnik, gościni, opozycja oraz referendum.
W internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 głosy można było oddać do 31 grudnia 2023 r. Zrobiło to ponad 6 tys. osób. Równolegle z internautami wyboru dokonała także ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.
Słowa roku w poprzednich latach
Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 – "szczepienie", a 2020 – "koronawirus".
Znane jest też już pierwsze słowo roku 2023 dla języka angielskiego. Leksykografowie wydawnictwa Collins Cambridge wybrali +AI+ (Artifcial Intelligence), z Cambridge – +hallucinate+, także w kontekście sztucznej inteligencji.
Smolna 8. Znasz historię słynnego "młotka"?