Uniwersytet Warszawski na Krakowskim Przedmieściu

i

Autor: Facebook/Uniwersytet Warszawski Brama prowadząca na główny kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia przyjęła właśnie Plan Równości Płci. To pierwszy uniwersytet w Polsce, który podpisał taką deklarację

Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci. Co gwarantuje dokument?

2020-09-02 14:44

To pierwszy taki dokument na polskiej uczelni! Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci. Ma m.in. pomóc rozwijać karierę naukową kobiet czy ułatwić łącznie pracy z życiem rodzinnym. Co gwarantuje dokument? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Plan Równości Płci na Uniwersytecie Warszawskim

Uniwersytet Warszawski nie godzi się na dyskryminację! Właśnie podpisano Plan Równości Płci, który ma zapewnić wszystkim "swobodę rozwoju naukowego z poszanowaniem równości i różnorodności". Strategię rozpisano na kolejne trzy lata i zaplanowano w niej 20 działań. -Uruchomiony zostanie program badawczo-rozwojowy dla młodych badaczek i dydaktyczek, który będzie przeciwdziałał zjawisku utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej. Powstaną grupy networkingowe dla doktorantek, aby włączać je w sieci kontaktów z pracownikami i pracownicami naukowymi. W planach jest organizacja wykładów z zaproszonymi prelegentkami, dotyczących karier kobiet w nauce, w Polsce i na świecie. Powstanie również Kodeks Etyczny Uniwersytetu Warszawskiego - informuje uczelnia.

Czytaj także: Blisko 1600 zachorowań na koronawirusa dziennie? Dramatyczne prognozy naukowców z UW

"Im więcej mówimy o dyskryminacji, tym więcej przypadków wykrywamy"

Jak podkreśla Julia Kubisa, specjalistka ds. równouprawnienia na Uniwersytecie Warszawskim, im więcej na uczelni mówi się o dyskryminacji, tym więcej jej przypadków wychodzi na jaw. -Na Uniwersytecie Warszawskim pracuje i studiuje ok. 50 tys. osób. Byłoby hipokryzją mówić, że nie zdarzają się nam żadne przypadki dyskryminacji. Im więcej o tym mówimy, tym zgłoszeń dotyczących dyskryminacji jest więcej. Co nie dziwi, bo im bardziej zachęcamy, tym bardziej osoby, które doświadczyły dyskryminacji się ośmielają, bo mają nadzieję że zostaną potraktowane poważnie i myślę, ze tego typu przypadki są na każdej uczelni. Nam zależy na tym, żeby było ich przede wszystkim jak najmniej. I właśnie do tego potrzebujemy Planu Równości Płci.

Czytaj także: Nowy projekt naukowców: UW szuka osób, które przeszły COVID-19. Jak wziąć udział w badaniach?

Plan Równości Płci: Cele

Główne cele Planu Równości Płci to:

  • Zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności.
  • Wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet.
  • Zwiększenie równowagi płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich (więcej informacji).
  • Ułatwienie łączenia pracy z życiem rodzinnym.
  • Zwiększenie zrównoważonej reprezentacji płci w: przewodniczeniu w komisjach wydziałowych, uczelnianych, w kadrze zarządczej, w zespołach eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim.

Z treścią dokumentu można zapoznać się na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

QUIZ. Jak to słowo jest napisane? Dobrze, czy z błędem? Sprawdź swoją ortografię

Pytanie 1 z 15
Arcyksiąże:
Muzeum Neonów w Warszawie