Upadek biura podróży

i

Autor: Pexels Upadek biura podróży

wydarzenia

Upadek kolejnego biura podróży. 175 tys. klientów nie pojedzie na wakacje

2024-07-13 10:00

FTI Touristik zbankrutowało. Ostatecznie na wakacje z tym niemieckim biurem podróży nie pojedzie nawet 175 tys. klientów, donoszą media. Był to trzeci co do wielkości dostawca usług turystycznych w Europie.

Spis treści

  1. Upadek niemieckiego biura podróży, odwołano tysiące wycieczek i usług
  2. FTI Touristik zbankrutowało
  3. Rekompensata za odwołane wycieczki, przepisy

Upadek niemieckiego biura podróży, odwołano tysiące wycieczek i usług

Syndyk masy upadłości biura podróży FTI odwołał ostatecznie wszystkie wycieczki. Jeszcze kilkanaście dni temu firma miała nadzieję, że uda się przy współpracy z innymi biurami zrealizować wyjazdy dla 175 tysięcy osób, które planowo rozpoczynały się 6 lipca lub później - podaje rp.pl, powołując się na doniesienia branżowego portalu Reise vor-9. 

FTI Touristik zbankrutowało

Trzecie pod względem liczby klientów biuro podróży w Europie FTI Touristik poinformowało na początku czerwca o złożeniu do sądu rejonowego w Monachium wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego. Zgodnie z przekazanymi informacjami, wniosek o ogłoszenie upadłości dotyczy bezpośrednio spółki touroperatora FTI Touristik. Następnie kolejne wnioski zostaną złożone także dla innych spółek Grupy.

Grupa FTI, zatrudniająca ok. 11 tys. pracowników, pogrążyła się w kryzysie podczas pandemii. Po tym jak firma otrzymała wsparcie w wysokości 595 mln euro z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF) w czasie epidemii, jej przyszłość wydawała się bezpieczna. Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” podkreśla, że konsorcjum kierowane przez amerykańskiego inwestora finansowego Certares chciało przejąć Grupę FTI za jedno euro i dokapitalizować spółkę kwotą 125 mln euro. Jednak liczba rezerwacji w ostatnim czasie znacznie spadła w stosunku do oczekiwań. „Ponadto wielu dostawców nalegało na płatność z góry" - oświadczyło FTI.

Według „Handelsblatt”, w FTI pojawił się niedobór pokrycia w wysokości dziesiątek milionów euro. Po negocjacjach rząd federalny odrzucił dalszą pomoc dla trzeciego co do wielkości dostawcy usług turystycznych w Europie.

Rekompensata za odwołane wycieczki, przepisy

W sytuacji bankructwa dostawcy usług turystycznych, niemieccy urlopowicze otrzymają wsparcie od uruchomionego w 2021 r. niemieckiego funduszu zabezpieczenia podróży (DRSF). W takiej sytuacji fundusz zajmuje się zwrotem zaliczek klientów, a w razie potrzeby – zapewnieniem zakwaterowania i powrotu podróżnych do kraju.

Plaża przy centrum handlowym w Warszawie, zdjęcia:

Quiz o Niemczech. Co wiesz o naszych zachodnich sąsiadach?

Pytanie 1 z 12
Stolicą Niemiec jest:
Listen on Spreaker.
Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, tu czas się zatrzymał