Urząd Skarbowy wiele osób przeraża, ale bez niego sprawne funkcjonowanie w świecie finansów również nie byłoby możliwe. Jednakże kiedy zaczynamy myśleć o wszechobecnych kontrolach, naturalne jest, że odczuwamy dreszczyk niezbyt przyjemnych emocji.
Czytaj także: mBank ostrzega swoich klientów. Jedno kliknięcie i pieniądze znikną
W życie wchodzą e-Faktury
Tymczasem już niedługo będzie to nasza codzienność. Zakupy w supermarkecie, wizyta u mechanika lub kolacja z klientem. W to wszystko będzie miał wgląd Urząd Skarbowy dzięki systemowi e-Faktur. Ich wystawianie niedługo stanie się obowiązkiem. Przedsiębiorcy będą musieli przestawić się na nowy system, jednak i dla wszystkich innych Polaków nastąpi spora zmiana.
Faktury mają trafić do prokuratury, policji, urzędów skarbowych, a nawet do ministerstw. Dzięki nim kontrola nad przepływem gotówki będzie skuteczniejsza i trudniej będzie dopuścić się nadużyć. Urzędnicy dokładnie zobaczą, na co Polacy wydają gotówkę.
Czytaj także: PKO BP ostrzega klientów. Można stracić duże pieniądze, wystarczy jedno kliknięcie
Kiedy e-Faktury będą obowiązkowe?
Faktury dla wszystkich, nie tylko dla przedsiębiorców, wystawiają dostawcy gazu, prądu, Internetu czy usług komórkowych. Faktury otrzymuje się również przy rozliczaniu z pracodawcą, kiedy ten przeznacza środki np. na podróż służbową.
Ustawa o e-Fakturze obowiązuje od 1 stycznia 2022. W 2023 korzystanie z systemu e-Faktur jest dobrowolne, a obowiązkowe dla wszystkich będzie od 1 lipca 2024. Ministerstwo Finansów poinformowało, że przesunie termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. Myślicie, że wszyscy zdołają się do nowych przepisów sprawnie dostosować?