Protest związkowców

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS/ Protest związkowców (zdj. archiwalne)

utrudnienia

Utrudnienia w centrum Warszawy, autobusy na objazdach. Protest hutników

2025-05-21 8:06

W środę (21.05.2025) protestujący hutnicy przejdą ulicami Warszawy sprzed Sejmu do Kancelarii Premiera. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w centrum miasta. W przypadku braku możliwości przejazdu Al. Ujazdowskimi i ul. Piękną linie autobusowe 107, 116, 118, 159, 166, 180, 503 zostaną skierowane na objazdy.

Protest hutników w Warszawie. Utrudnienia w centrum, autobusy zmienią trasy

W środę protestujący hutnicy przejdą ulicami Warszawy sprzed Sejmu do Kancelarii Premiera. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w centrum miasta.

"W środę 21 maja w godzinach 12.00–16.00 planowane jest zgromadzenie publiczne u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki, a następnie przemarsz ulicami: Matejki – Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Premiera przy Al. Ujazdowskich 1/3" - poinformował stołeczny ratusz.

W przypadku braku możliwości przejazdu Al. Ujazdowskimi i ul. Piękną linie autobusowe 107, 116, 118, 159, 166, 180, 503 zostaną skierowane na objazdy.

Na trasach objazdowych będą obowiązywały przystanki pierwsze napotkane jako stałe, a pozostałe – jako na żądanie.

Dlaczego hutnicy protestują?

Hutnicy chcą zwrócić uwagę rządzących na pogarszającą się sytuację sektora, która ich zdaniem wynika z wysokich cen energii, Zielonego Ładu i konkurencji spoza Unii Europejskiej. "Bez zdecydowanych działań rządu polskie hutnictwo czeka likwidacja i masowe zwolnienia" - przekonują.

Hutnicy domagają się od rządu:

  • Ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego w całej Unii Europejskiej na poziomie poniżej 60 EUR/MWh.
  • Głębokiej rewizji Zielonego Ładu, zwłaszcza systemu opłat za emisję ETS.
  • Skutecznej ochrony europejskiego rynku przed zalewem wyrobów stalowych spoza UE. Z państw, w których nie obowiązują kosztowne polityki klimatyczne.
  • Przebudowy i usprawnienia systemu rekompensat dla przemysłu energochłonnego za wysokie ceny energii.
  • Zapewnienia dostępności wsadu dla polskich hut poprzez uporządkowanie rynku obrotu złomem stalowym.

Źródło: eska.pl, PAP

Budowa wiaduktu w ul. Chełmżyńskiej w Warszawie:

BIAŁY DOM NIE CHCE NASZEGO DONALDA | Poranny Ring | 2025 05 20