Spis treści
- Metamorfoza ulic Złotej i Zgoda - co się zmieni?
- Utrudnienia w samym centrum Warszawy
- Duże zmiany w parkowaniu
Metamorfoza ulic Złotej i Zgoda - co się zmieni?
Prace prowadzone na opisywanym obszarze są częścią programu Nowe Centrum Warszawy. Zgodnie z założeniami ratusza inwestycja ma połączyć w funkcjonalną całość plac Pięciu Rogów, plac Powstańców Warszawy, plac Centralny oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
- Zakres prac w ścisłym Śródmieściu obejmie łącznie powierzchnię około 2,5 hektara, czyli 10-krotnie większą niż wspomniany plac Pięciu Rogów. Przybędzie mnóstwo zieleni (drzew oraz zieleni niskiej), pojawi się wysokiej jakości mała architektura, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię - na parking pod placem Powstańców Warszawy - zaznaczyli urzędnicy.
Utrudnienia w samym centrum Warszawy
Całe roboty prowadzone przez firmę Skanska powinny zakończyć się maksymalnie w ciągu 24 miesięcy. Pierwszy etap prac ruszy w piątek, 16 sierpnia o godz. 12:00. Na miejscu widać już pierwsze znaki, które informują okolicznych mieszkańców o planowanych zmianach.
- Na odcinkach pomiędzy ulicami Moniuszki a Sienkiewicza oraz Boduena i Brokla pozostanie jeden kierunek ruchu. Natomiast na fragmencie pomiędzy Sienkiewicza a Boduena kierowcy pojadą w dwóch kierunkach. Drogowcy ustawią nakaz skrętu z ul. Jasnej w Brokla (nie będzie dotyczył dojazdu do Złotej, Chmielnej i Zgody w stronę placu Pięciu Rogów). Zamkną też fragment ul. Zgoda łączący Jasną z Sienkiewicza - przekazał ratusz.
Kierowcy będą mogli wyjechać z ul. Boduena na Jasną oraz z Jasnej na Sienkiewicza w obie strony. Ulice Złota i Zgoda w kierunku placu Pięciu Rogów zostaną wyłączone z ruchu. Utrzymany zostanie jedynie dojazd do posesji przy Złotej, Zgoda i Chmielnej.
Zmiany nie ominą również pieszych. - Wzdłuż ulic Złotej i Zgoda przejdą wyłącznie mieszkańcy do posesji. Zamknięty będzie także chodnik po jednej stronie ul. Zgoda, pomiędzy parkingiem przy pasażu "Wiecha" a Złotą. Piesi będą mogli się poruszać tylko po stronie Domu Pod Orłami. Otwarty natomiast pozostanie chodnik na Złotej, pomiędzy Marszałkowską a pasażem "Wiecha" - zaznaczono w komunikacie stołecznego urzędu.
Duże zmiany w parkowaniu
Spore modyfikacje zajdą także w kwestii parkowania. Parkingi na placu Młynarskiego, przed Domem Pod Orłami oraz przy pasażu "Wiecha" zajmą bowiem drogowcy, tworząc zaplecze budowy. Pozostałe miejsca postojowe w kwartale będą mogli zajmować jedynie mieszkańcy - osoby posiadające abonament SPPN, które mieszkają w rejonie bezpośrednio objętym pracami, między ulicami Chmielną, Marszałkowską, Świętokrzyską i placem Powstańców.
- Na ul. Jasnej, Złotej i Zgoda będą obowiązywały znaki zakazu postoju z informacją o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Przed budynkami Jasna 6 i 8 na chodniku zostaną urządzone miejsca postojowe dla zlokalizowanych tam Naczelnego Sądu Administracyjnego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Kierowcy tych instytucji zaparkują tu w dni powszednie od godz. 8:00 do godz. 18:00 lub 20:00 - przekazali urzędnicy.
Jak również dodali, "tego typu organizacja ruchu będzie w miarę możliwości utrzymywana również w kolejnych etapach robót". Ratusz chce, aby miejsca parkingowe w okolicy były docelowo przeznaczone dla mieszkańców, dostawców oraz osób z niepełnosprawnościami. Dla pozostałych kierowców przygotowywany jest parking na 420 miejsc pod placem Powstańców Warszawy.