Zasady, procedury i praktyczne porady - Uniwersytet Warszawski wydał specjalny informator dotyczący przeciwdziałania i reagowania w sytuacjach molestowania seksualnego. Dokument został wydany tuż po głośnej sprawie gwałtu, którego doktorant UW miał dokonać na studentce. Te sprawę wciąż bada prokuratura.
Czytaj także: Studentka oskarża doktoranta o gwałt. Bulwersująca sprawa z UW. Co na to uczelnia?
Co znajduje się w informatorze?
Informator to praca wielu specjalistów, ale i przedstawicieli studentów. - Osoby z komisji antydyskryminacyjnej, komisji antymobbingowej, komisji dyscyplinarnej. Z drugiej strony mieliśmy reprezentacje studencką, reprezentację doktorantów. Zależało nam na tym, żeby spojrzeć na to z różnych punktów widzenia - tłumaczy współautorka informatora i główna specjalistka ds. równouprawnienia na UW, prof. Julia Kubisa.
W informatorze znaleźć można informacje dotyczące m.in.:
- definicji i przykładów molestowania seksualnego,
- sposobów przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu, które może podjąć każda osoba należąca do społeczności uniwersyteckiej,
- możliwości uzyskania wsparcia, sposobów i procedur zgłaszania molestowania seksualnego do instytucji uniwersyteckich,
- niewłaściwych i niedozwolonych relacji o charakterze emocjonalno-intymnym na uczelni.
Czytaj także: Prokuratura zajmuje się gwałtem studentki UW. Oskarżany doktorant zabiera głos
Informator ma też skłonić do refleksji. - Być może zachowujemy się w sposób niewłaściwi i o tym nie wiemy, nikt nam do tej pory nie zwrócił uwagi, a warto zmienić swoje zachowanie - dodaje prof. Kubisa.
Informator można pobrać za darmo ze strony Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce będzie dostępny również w wersji angielskiej oraz w wersji przystosowanej dla osób korzystających z programów do odczytu ekranu.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!