Nowy podział terytorialny w Polsce
Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadanie statusu miasta miejscowościom i zmiany nazwy gminy.
Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpią zmiany dotyczące ustalenia granic gmin. W województwie małopolskim będą to zmiany pomiędzy gminą Rytro a Piwniczną Zdrój, pomiędzy gminą Zemborzyce a Stryszem oraz pomiędzy Niepołomicami a Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, zaś w województwie śląskim między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi.
Zmienią się również granice niektórych miast w województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim.
Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim od przyszłego roku gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
Tu będzie 6 nowych miast w Polsce
Zgodnie z projektem, od 1 stycznia przyszłego roku sześciu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie mazowieckim:
- Stanisławów (pow. miński),
- Małkinia Górna (pow. ostrowski),
- Staroźreby (pow. płocki).
Status miasta uzyskają także:
- Janów Podlaski (pow. bialskim, woj. lubelskie),
- Branice (pow. głubczycki, woj. opolskie),
- Janów (pow. częstochowski, woj. śląskie).
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Źródło: PAP/ oprac. MŁ