Powstanie Warszawskie

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z Warszawy

W Hiroszimie powstała wystawa o Powstaniu Warszawskim. Potrwa do lutego przyszłego roku

2023-11-16 17:48

16 listopada mieszkańcom Hiroszimy w Japonii udostępniona została wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. To jeden z nielicznych takich projektów.

Historia Powstania Warszawskiego w Japonii. Jedyna taka wystawa

Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Urzędem Miasta Hiroszima, zorganizowały wyjątkową wystawę pt. „Warszawa. Feniks z popiołów”. Projekt już od 16 listopada został oficjalnie udostępniony mieszkańcom Hiroszimy do zwiedzania. 

Wystawa mieści się w budynku byłego oddziału Banku Japonii. Jest to jeden z nielicznych obiektów, które przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie prawie 80 lat temu.

- Wystawa prezentuje Warszawę, która była pięknym i nowoczesnym miastem, a zapłaciła straszliwą cenę za pragnienie wolności: była czterokrotnie burzona w czasie wojny. Ale powstała niczym Feniks z popiołów i dziś jest dynamicznie rozwijającą się metropolią – stolicą wolnej Polski. Wystawa w Hiroszimie – mieście, które również przeżyło swoją zagładę – to wydarzenie symboliczne. Powojenne losy obu miast, ich odbudowa dzięki wielkiej społecznej energii, stanowią piękne przesłanie nadziei na przyszłość – przekazał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jakie eksponaty zostaną zaprezentowane? Jak długo potrwa wystawa?

Ekspozycję w Hiroszimie złożono z ponad 70 paneli wystawowych, trzech gablot z eksponatami oraz dwóch kiosków multimedialnych. Odwiedzający będą mieli szansę uczestniczyć także w pokazach filmowych.

Wystawa rozpocznie swój bieg od ukazania Warszawy przedwojennej, następnie przejdzie przez okres okupacji, politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror i skończy się na Powstaniu Warszawskim. To właśnie ta ostatnia część będzie najbardziej pogłębiona. Organizatorzy zaplanowali w niej również wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego oraz eksponaty z powstańczej Warszawy, np. opaskę powstańczą, skrzynkę na listy Poczty Polowej i ważne dokumenty, takie jak kenkarta gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. 

Na koniec tej części ekspozycji zaprezentowany zostanie film „Miasto ruin”, ukazujący doszczętnie zniszczone miasto w 1945 roku. Ostatni fragment wystawy pokaże odradzającą się Warszawę – powstającą z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa, aby stać się dziś nowoczesną metropolią.

Wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów” potrwa do 5 lutego 2024 roku.

Zobacz poniżej zdjęcia Pałacu Saskiego przed wojną:

Do Warszawy "zawitała" wystawa multimedialna pt. "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo"