Spróbują pobić rekord Poloneza, a potem pójdą w marszu
W sobotę 12 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbędzie się nietypowe wydarzenie. O 11:15 przy Bramie Głównej Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się próba pobicia rekordu w ilości par tańczących Poloneza.
Skąd ten pomysł? Jak wskazują organizatorzy: - Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie. "Poloneza tańczyli nie tylko polscy królowie, szlachta i obywatele. Polonez XVIII wieku był przez pewien czas pierwszym wśród tańców europejskich, stawiany nawet przed francuskim menuetem" - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie wydarzenia, zauważając, że swoje polonezy komponowali tak wybitni kompozytorzy jak: Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, czy Fryderyk Chopin. Obecny rekord wynosi 635 par.
Marsz PiS w Warszawie, godzina, trasa
Rekord Poloneza stanowi jednak tylko preludium do głównego wydarzenia tego dnia. W samo południe ma bowiem wyruszyć wielki, patriotyczny marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Polskie Dziedzictwo i Tożsamość”, patronat mają prawicowe media, a do udziału w wydarzeniu zachęcają m.in. politycy PiS, na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.
Twarzami wydarzenia są prawicowi politycy Patryk Jaki, Marek Jurek oraz historyk prof. Andrzej Nowak.
Nie jest tajemnicą, że sobotni marsz ma być próbą mobilizacji elektoratu PiS-u przed majowymi wyborami prezydenckimi. Analogiczne wydarzenie organizuje również Koalicja Obywatelska, która wpierw zapowiedziała swój marsz na 11 maja (tydzień przed I turą wyborów), ale potem ogłosiła zmianę daty na 25 maja (tydzień przed II turą).
Marsz sygnowany przez PiS wyruszy 12 kwietnia o godzinie 12:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Pochód ma dotrzeć na plac Zamkowy, gdzie odbędzie się koncert muzyki historycznej. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą biało-czerwonych flag.
Należy spodziewać się utrudnień w ruchu, autobusy zostaną skierowane na objazdy.
Marsz odbywa się w przededniu wielkich historycznych rocznic, które mają miejsce w tym miesiącu. 18 kwietnia przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława I Chrobrego, syna Mieszka I na pierwszego króla Polski (1025). Wydarzenie to symbolizowało uznanie suwerenności młodego państwa polskiego oraz oznaczało umocnienie jego pozycji na europejskiej scenie politycznej. Z kolei 10 kwietnia mija 500 lat od hołdu lennego złożonego polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna, pruskiego księcia (1525). To wydarzenie również miało wielkie znaczenie dla historii Polski, bo oznaczało przekształcenie zagrażającego naszemu krajowi państwa krzyżackiego w księstwo podległe Polsce.
Tak wyglądała Warszawa 10 kwietnia 2010 roku - zobacz archiwalne zdjęcia: