W tej kapsule lądował pierwszy Polak w kosmosie. Można ją zobaczyć w Warszawie

2025-07-16 14:03

Nie milkną echa misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który po ponad dwóch tygodniach spędzonych na orbicie powrócił na Ziemię. Był to drugi w historii Polak, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski. Nie wszyscy wiedzą, że kapsułę, przy pomocy której wrócił z kosmosu, można oglądać w warszawskim muzeum.

Pierwszy Polak w kosmosie

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak w kosmosie. Pierwszym, który znalazł się poza naszą planetą, był gen. Mirosław Hermaszewski, który odbył swój lot w czerwcu 1978 roku.

Urodzony w 1941 roku major Mirosław Hermaszewski udał się w kosmos jako pilot wojskowy. Został wybrany z grupy kilkuset lotników wraz z dublerem płk. Zenonem Jankowskim do lotu przedstawicieli państw bloku socjalistycznego organizowanego przez radziecki program kosmiczny Interkosmos.

Po półtorarocznych intensywnych przygotowaniach, Hermaszewski wziął udział w misji kosmicznej w dniach 27 czerwca-5 lipca 1978 roku. Towarzyszył mu radziecki kosmonauta Piotr Klimuk. Panowie podróżowali statkiem kosmicznym Sojuz 30, który na orbicie połączył się z z naukową stacją orbitalną Salut 6 – Sojuz 29.

Po wykonaniu programu badawczego misja powróciła na Ziemię, a Hermaszewski przeszedł do historii jako pierwszy Polak w kosmosie.

Mirosław Hermaszewski - od 1988 roku posiadający stopień generała brygady Wojska Polskiego - zmarł w grudniu 2022 roku. Choć wielu wytyka mu aktywne uczestnictwo w systemie poprzedniego ustroju (był m.in. członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego) nie sposób odmówić tej postaci wybitnych zasług na polu lotnictwa wojskowego, a także polskiego udziału w eksploracji kosmosu.

Gdzie można oglądać kapsułę Hermaszewskiego?

Do dziś wszyscy chętni mogą zobaczyć część statku, którym poruszał się Hermaszewski. Kapsuła kosmiczna - a konkretnie lądownik, przy pomocy którego Mirosław Hermaszewski i Piotr Klimuk powrócili na ziemię, znajduje się w Warszawie. Można ją oglądać wśród innych eksponatów w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na terenie Fortu "Czerniaków" przy Powsińskiej 13 na Sadybie.

Kapsuła lądownika jest własnością Polskiej Akademii Nauk.

Mirosław Hermaszewski został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jego charakterystyczny nagrobek z globusem i przelatującym nad nim statkiem kosmicznym jest widoczny z daleka.

Nie żyje Mirosław Hermaszewski
DUDEK o polityce
FAŁSZERSTWA PRZY LICZENIU GŁOSÓW? DRUGI POLAK W KOSMOSIE I ZŁY SONDAŻ DLA RZĄDU! | DUDEK o polityce